RMF FM: Prezydent szykuje kolejne wsparcie dla kredytobiorców. Kancelaria dementuje, ale...

Stacja RMF FM poinformowała dziś o planach Kancelarii Prezydenta, która chciałaby kredytobiorcom mieszkaniowym, nie tylko walutowym, dać możliwość pozbycia się zobowiązania w zamian za oddanie kluczy do mieszkania. Kancelaria Prezydenta zaprzecza tym rewelacjom, ale być może coś jest na rzeczy.

Zdaniem RMF FM, rozwiązanie miałoby być dostępne dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej, np. tych, "które nagle straciły pracę i rata kredytu zaczęła pochłaniać im zdecydowaną większość pensji".

Marek Magierowski, dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego, zaprzecza tym informacjom. - Taka opcja znajdowała się wśród propozycji Kancelarii ze stycznia 2016 r. i nadal jest analizowana. Aktualnie nie ma jednak projektu rozwiązań prawnych w tym zakresie - powiedział Magierowski PAP. - Prezydent wciąż czeka na rezultaty prac Komitetu Stabilności Finansowej, który miał przedstawić konkretne propozycje dotyczące kredytów odnoszących się do walut obcych" – dodał.

Ta opcja to straszak?

Faktycznie, opcja uwolnienia od kredytu w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na bank znalazła się w styczniowej wersji projektu ustawy frankowej przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta. Ostatecznie jednak ta wersja projektu, która zakładała także m.in. możliwość przeliczenia kredytów frankowych po tzw. kursie sprawiedliwym, upadła.

Obecna wersja ustawy frankowej dotyczy wyłącznie kwestii rozliczenia tzw. spreadów walutowych. Jednocześnie banki dostały rok na dobrowolne podjęcie negocjacji z klientami w sprawie restrukturyzacji ich kredytów walutowych, przede wszystkim poprzez przewalutowanie na złote.

Nadal swoich rekomendacji, prowadzących do przewalutowania kredytów, nie wydała robocza grupa Komitetu Stabilności Finansowej - która powstała z inicjatywy prezesa NBP Adama Glapińskiego. Banki same z siebie też nie mają zamiaru szczególnie iść na rękę kredytobiorcom.

Być może więc regulacje umożliwiające pozbycie się kredytu w zamian za oddanie bankowi mieszkania mają być dla sektora bankowego straszakiem. Dziś w przypadku wielu kredytów walutowych, szczególnie frankowych, zadłużenie kredytobiorców w przeliczeniu na złote przewyższa wartość nieruchomości.

"Powinno być jak w USA"

- Fundamentalną zmianą byłoby umożliwienie zwrotu mieszkania w zamian za uwolnienie od kredytu. Jestem zawiedziony, że taki zapis nie znalazł się w projekcie – mówił w sierpniu Sławomir Horbaczewski, jeden z członków prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej, w wywiadzie dla wyborcza.biz.

- Taki zapis powinien być jak najszybciej wprowadzony też do prawa bankowego. Powinna obowiązywać zasada, że bank udziela kredytu wyłącznie pod hipotekę nieruchomości. Teraz to są kredyty osobiste, czyli kredytobiorca jest przywiązany nie do mieszkania, tylko do banku, dając pod zastaw swój cały majątek. Banki, udzielając kredytu, nie mają więc interesu, żeby zajmować się wyceną mieszkania, bo kredytobiorca i tak będzie spłacać całość kredytu. Powinno być tak jak w USA. Bank zabezpiecza się tylko na mieszkaniu. Jeśli to nie starczy na spłatę kredytu, to bank straci - dodaje.

Więcej o:
Komentarze (55)
RMF FM: Prezydent szykuje kolejne wsparcie dla kredytobiorców. Kancelaria dementuje, ale...
Zaloguj się
 • udno

  Oceniono 11 razy 9

  Stwierdzeniem "Powinno byc jak w USA" Pan expert sie pogrąża bo wie, że coś dzwoni tylko nie wie w którym kościele. Gratuluję Panu Prezydentowi doradców.
  Otóż nie jak w USA, ale jak w niektórch stanach USA bo gdyby tak było w USA to nie byłoby kryzysu finansowego w 2008 roku. To po pierwsze. A po drugie banki w USA udzielały i owszem kredytów zabezpieczonych tylko na nieruchomości ale te kredyty były na maksimum 60% wartości nieruchomości. Jeśli ktoś chciał brać na więcej to był to kredyt osobisty zabezpieczony analogicznie jak w Polsce na całym majątku kredytobiorcy. A przypominam, że zdecydowana większość kredytów z którymi jest dziś problem to były kredyt na 100% a czasem nawet na 110% wartości nieruchomości.
  Więc jeśli PiS by wprowadził takie przepisy to nagle zdecydowana większość Polaków nie byłaby w stanie kupić żadnego mieszkania. Już dzisiaj wymóg 20% wkładu własnego jest bardzo dużym problemem dla większości kredytobiorców a jeśli wzrósłby do 40% to w zasadzie rynek by stanął.
  Miałoby to swoje plusy. Choćby jakiś spadek cen tylko to dobiłoby już zupełnie obecnych frankowiczów...

 • sselrats

  Oceniono 15 razy 7

  Swietny pomysl. Nie trzeba wiecej budowac. Wystarczy zeby nieudacznicy oddali to czego nie moga splacic.

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejne wsparcie? A w jakiś sposób już pomógł, bo chyba coś mi umknęło?

 • akst1

  Oceniono 7 razy 3

  Znakomity pomysł. Jeśli kredyt był brany na zakup mieszkania, to chyba bank nie powinien mieć nic przeciwko temu, by w zamian za spłaty dostał z odpowiednimi uregulowaniami kluczyki od danego mieszkania. Tego typu zapisy powinny być nawet w treści umów. Uregulowania powinny szacować wielkość kredytu i wartość mieszkania, a nie lichwę, która jako czysty zysk trafia do czyjejś kieszeni.

 • ryszard.borys70

  Oceniono 1 raz 1

  jest w tym jakaś logika - POPIERAM !

 • 92ilme

  Oceniono 2 razy 0

  "Prezydent szykuje kolejne wsparcie dla kredytobiorców. " A co on q-va dotychc zaproponowal? Czyzbym cos przespal? Jakie kiolejne? A jakie byly dotychczas?

 • racetam

  0

  "które nagle straciły pracę i rata kredytu zaczęła pochłaniać im zdecydowaną większość pensji" skoro nagle straciły pracę, to nie mają pensji.

 • fastforward

  Oceniono 10 razy 0

  Pan prezydent z pewnością i natychmiast może i powinien ulżyć frankowiczom poprzez osobistom modlitwom i wstawiennictwem u nowego króla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX