RMF FM: Prezydent szykuje kolejne wsparcie dla kredytobiorców. Kancelaria dementuje, ale...

Stacja RMF FM poinformowała dziś o planach Kancelarii Prezydenta, która chciałaby kredytobiorcom mieszkaniowym, nie tylko walutowym, dać możliwość pozbycia się zobowiązania w zamian za oddanie kluczy do mieszkania. Kancelaria Prezydenta zaprzecza tym rewelacjom, ale być może coś jest na rzeczy.

Zdaniem RMF FM, rozwiązanie miałoby być dostępne dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej, np. tych, "które nagle straciły pracę i rata kredytu zaczęła pochłaniać im zdecydowaną większość pensji".

Marek Magierowski, dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego, zaprzecza tym informacjom. - Taka opcja znajdowała się wśród propozycji Kancelarii ze stycznia 2016 r. i nadal jest analizowana. Aktualnie nie ma jednak projektu rozwiązań prawnych w tym zakresie - powiedział Magierowski PAP. - Prezydent wciąż czeka na rezultaty prac Komitetu Stabilności Finansowej, który miał przedstawić konkretne propozycje dotyczące kredytów odnoszących się do walut obcych" – dodał.

Ta opcja to straszak?

Faktycznie, opcja uwolnienia od kredytu w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na bank znalazła się w styczniowej wersji projektu ustawy frankowej przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta. Ostatecznie jednak ta wersja projektu, która zakładała także m.in. możliwość przeliczenia kredytów frankowych po tzw. kursie sprawiedliwym, upadła.

Obecna wersja ustawy frankowej dotyczy wyłącznie kwestii rozliczenia tzw. spreadów walutowych. Jednocześnie banki dostały rok na dobrowolne podjęcie negocjacji z klientami w sprawie restrukturyzacji ich kredytów walutowych, przede wszystkim poprzez przewalutowanie na złote.

Nadal swoich rekomendacji, prowadzących do przewalutowania kredytów, nie wydała robocza grupa Komitetu Stabilności Finansowej - która powstała z inicjatywy prezesa NBP Adama Glapińskiego. Banki same z siebie też nie mają zamiaru szczególnie iść na rękę kredytobiorcom.

Być może więc regulacje umożliwiające pozbycie się kredytu w zamian za oddanie bankowi mieszkania mają być dla sektora bankowego straszakiem. Dziś w przypadku wielu kredytów walutowych, szczególnie frankowych, zadłużenie kredytobiorców w przeliczeniu na złote przewyższa wartość nieruchomości.

"Powinno być jak w USA"

- Fundamentalną zmianą byłoby umożliwienie zwrotu mieszkania w zamian za uwolnienie od kredytu. Jestem zawiedziony, że taki zapis nie znalazł się w projekcie – mówił w sierpniu Sławomir Horbaczewski, jeden z członków prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej, w wywiadzie dla wyborcza.biz.

- Taki zapis powinien być jak najszybciej wprowadzony też do prawa bankowego. Powinna obowiązywać zasada, że bank udziela kredytu wyłącznie pod hipotekę nieruchomości. Teraz to są kredyty osobiste, czyli kredytobiorca jest przywiązany nie do mieszkania, tylko do banku, dając pod zastaw swój cały majątek. Banki, udzielając kredytu, nie mają więc interesu, żeby zajmować się wyceną mieszkania, bo kredytobiorca i tak będzie spłacać całość kredytu. Powinno być tak jak w USA. Bank zabezpiecza się tylko na mieszkaniu. Jeśli to nie starczy na spłatę kredytu, to bank straci - dodaje.

Więcej o: