Ponad milion Ukraińców pracujących w Polsce. NBP opublikował raport

Po wybuchu konfliktu na Ukrainie, liczba imigrantów zarobkowych z tego kraju w Polsce gwałtownie wzrosła. Z raportu NBP wynika, że w ubiegłym roku w związku z pracą przebywało w naszym kraju około milion Ukraińców. W tym roku ma być ich jeszcze więcej.

Narodowy Bank Polski opublikował raport "Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce w 2015 r.". Pokazuje on wyraźnie, jak w ostatnich latach zwiększała się liczba Ukraińców, którzy znaleźli u nas zatrudnienie. Najłatwiej było to zbadać na podstawie oświadczeń o chęci powierzenia pracy cudzoziemcowi, które rejestrują polscy pracodawcy.

Ponad milion Ukraińców pracujących w Polsce

W 2008 roku takich rejestracji były 143 tysiące. 6 lat później, po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy, liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie, do 373 tys. A w 2015 roku było to już 763 tys. Podobnie wyraźnie rosła liczba pozwoleń na pracę (choć było ich wyraźnie mniej).

Oświadczenia o chęci zatrudnieniaOświadczenia o chęci zatrudnienia NBP, Bartosz Marczuk

NBP szacuje, że w ciągu 2015 roku w Polsce pracowało łącznie około miliona Ukraińców (legalnie i nie w pełni legalnie – czyli kiedy migranci pracują u innego pracodawcy niż ten, który wydał oświadczenie albo pracują u więcej niż jednego pracodawcy). Przy czym jednocześnie było to tylko około 500 tys. osób – bo praca Ukraińców w Polsce często ma charakter krótkookresowy.

W tym roku będzie jeszcze ich więcej. Jak podał na twitterze wiceminister pracy Bartosz Marczuk, do końca października 2016 zarejestrowano ponad milion oświadczeń pracodawców, którzy chcieli dać pracę Ukraińcom.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Ukraińcy w przeważającej większości (ponad 70 proc.) wykonują proste prace. Głównie na budowach, w gastronomii, rolnictwie i gospodarstwach domowych. W ostatnich latach widać, że wypełniają lukę w branży remontowo-budowlanej – także dlatego, że wśród nowych imigrantów z Ukrainy, czyli tych po 2014 roku, coraz więcej jest mężczyzn.

Zatrudnienie wg sektorówZatrudnienie wg sektorów źródło: NBP

Zarabiają średnio 2105 zł na rękę miesięcznie, czyli prawie tyle, ile wynosi średnia polska (mediana zarobków w 2014 wg GUS wynosiła 3292 zł brutto, czyli ok. 2300 zł na rękę). Przy czym trzeba zaznaczyć, że te dane NBP dotyczą aglomeracji warszawskiej, można więc przypuszczać, że w innych regionach kraju, gdzie zarobki ogółem są niższe, także Ukraińcy zarabiają mniej. Nawet jednak te 2100 zł w okolicach Warszawy, to nie jest pensja za jeden pełen etat – z raportu NBP wynika, że Ukraińcy pracują średnio 54 godziny tygodniowo, to prawie 1,5 etatu.

Pieniądze zawożą do domu osobiście

W ubiegłym roku Ukraińcy pracujący w Polsce na krótki okres zarobili łącznie 8 mld zł – szacuje NBP. Większość z tych środków – 5,8 mld – przekazali do swojego kraju. Co ciekawe, najczęściej robią to osobiście (60 proc. badanych), po prostu zawożąc rodzinie pieniądze na Ukrainę, wcześniej ponad połowa wymienia złote na inną walutę, głównie dolary.

W jaki sposób Ukraińcy przekazują zarobione w Polsce pieniądzeW jaki sposób Ukraińcy przekazują zarobione w Polsce pieniądze źródło: NBP

Studenci chcą zostać

Ukraińcy przyjeżdżają także do Polski na studia. Na koniec września 2015 było ich ponad 30 tys., dwa razy więcej, niż w 2013 roku. Jednocześnie aż jedna trzecia tych studentów deklaruje, że zamierza zostać w naszym kraju na stałe.

 

Więcej o: