Tańsze karpie i tablety, droższe śledzie i gry komputerowe. GUS porównał ceny świątecznych produktów

Główny Urząd Statystyczny przygotował zestawienie cen przykładowych artykułów spożywczych i prezentów, które kupujemy na Święta Bożego Narodzenia.

Z danych GUS wynika, że jeśli chodzi o świąteczną kuchnię, to w tym roku wyraźnie więcej zapłacimy na przykład za śledzie. Płaty lub filety śledziowe średnio kosztują 16,21 zł za kilogram - to 8 proc. więcej, niż rok temu. 

Ceny świątecznych produktówCeny świątecznych produktów GUS / redakcja

Aż o 9 proc. więcej trzeba zapłacić za grzyby suszone - 33,76 zł za 100 g. Jedna z najważniejszych potraw na wigilijnym stole - karp - powinien nas za to nieco mniej kosztować - w tym roku za kilogram świeżego, całego karpia średnio trzeba płacić 14,80 zł - rok temu było to 14,98 zł. Tańsze są też pierogi - o 1,4 proc. oraz kapusta kwaszona - o 4,3 proc.

Średnie ceny detaliczne wybranych produktówŚrednie ceny detaliczne wybranych produktów źródło: GUS

Jeśli chodzi o przykładowe świąteczne prezenty, to te technologiczne niemal wszystkie podrożały.

Ceny świątecznych produktówCeny świątecznych produktów GUS / redakcja

Nieznacznie niższej ceny możemy spodziewać się za tablet - średnio kosztuje 685,92 zł, o 1,3 proc. mniej niż rok temu. Ale już notebooki są droższe o 2 proc., smartfony o 7,2 proc., a gry komputerowe aż o 8,6 proc. Więcej zapłacimy też za tradycyjne zabawki - samochód elektryczny według wyliczeń GUS kosztuje średnio w tym roku 78,80 zł, o 4 proc. więcej niż przed ubiegłorocznymi świętami, a za klasycznego pluszaka trzeba zapłacić 43,43 zł - o 2,2 proc. więcej niż rok temu.

Średnie ceny detaliczne wybranych produktówŚrednie ceny detaliczne wybranych produktów źródło: GUS

GUS przygotował to zestawienie na podstawie danych o inflacji za listopad. Ogółem ceny towarów i usług w ubiegłym miesiącu się nie zmieniły w porównaniu z listopadem 2015 (wcześniej przez 28 miesięcy spadały), a w porównaniu z październikiem minimalnie wzrosły, o 0,1 proc.