Czy kształt czekolady Kit Kat może być unijnym znakiem towarowym? Znana marka ma problem

Sąd UE stwierdził, że Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) musi ponownie zbadać, czy kształt czekolady Kit Kat może być unijnym znakiem towarowym, respektowanym we wszystkich krajach.

Początków tej niezwykłej sprawy trzeba szukać aż w 2002 r. Wówczas spółka Nestlé wystąpiła do EUIPO o zarejestrowanie jako unijnego znaku towarowego znaku trójwymiarowego, który odpowiada wyglądowi sprzedawanego przez nią produktu "Kit Kat 4 fingers". 4 lata później urząd przystał na rejestrację znanych Kit Katów w kategorii: "cukierki, pieczywo, wyroby cukiernicze, ciastka, ciasta, gofry". Rejestrację natychmiast jednak oprotestowała firma Cadbury Schweppes (obecnie Mondelez UK Holdings & Services).

Sprawa przed EUIPO znalazła w końcu finał w 2012 r., kolejna niekorzystna decyzja dalej nie podobała się jednak Mondelezowi, gigant zaskarżył ją więc do Sądu UE. Sąd właśnie stwierdził nieważność decyzji EUIPO i kazał urzędnikom wydać nową.

Wyrok jest dość dotkliwy dla Nestle i jego Kit Kata. Sąd uznał bowiem, że EUIPO popełnił błąd, stwierdzając, iż dowiedzenie uzyskania charakteru odróżniającego "Kit Kat 4 fingers" nie było konieczne w odniesieniu do wszystkich z rozpatrywanych państw członkowskich UE. Urząd musi więc zweryfikować, że w momencie dokonania zgłoszenia znany znak towarowy rzeczywiście wyróżniał się wśród "cukierków i ciastek" w 15 państwach członkowskich (tyle było w UE w 2002 r.).

Co ciekawe wyrok z Luksemburga (bo tam ma siedzibę Sąd UE) podważa w pewnym stopniu ideę wspólnego rynku w Unii. Chociaż bowiem ustalono, że zakwestionowany znak towarowy uzyskał (w następstwie używania) charakter odróżniający w 10 państwach (w Danii, w Niemczech, w Hiszpanii, we Francji, we Włoszech, w Niderlandach, w Austrii, w Finlandii, w Szwecji i w Zjednoczonym Królestwie), sąd stwierdził, że EUIPO nie mógł skończyć badania bez zajęcia stanowiska co do postrzegania marki przez krąg odbiorców w pozostałych krajach UE. W szczególności w Belgii, w Irlandii, w Grecji i w Portugalii.

Więcej o: