Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie kolejnych obligacji

Kolejne obligacje z wyższym oprocentowaniem. Od stycznia 2017 roku oprocentowanie popularnych wśród oszczędzających dwuletnich obligacji oszczędnościowych, wzrośnie do 2,10 proc. w skali roku. Do tej pory było to 2 proc.

Jest to już druga na przestrzeni ostatnich 30 dni decyzja MF o podwyżce. Pod koniec listopada resort, w reakcji na wzrosty rentowności na rynku hurtowym, podwyższył oprocentowanie papierów o dłuższym terminie wykupu oraz obligacji rodzinnych dla beneficjentów 500 plus.

"W styczniu podnosimy oprocentowanie obligacji dwuletnich do 2,10 proc. Dzięki temu nabywcy indywidualni nadal mogą nabywać obligacje oszczędnościowe na preferencyjnych warunkach w stosunku do rynku hurtowego, na którym rentowność obligacji dwuletnich wynosi obecnie ok. 2 proc. Oprocentowanie pozostałych obligacji pozostaje bez zmian. W grudniu zostało ono podniesione w pierwszym okresie odsetkowym o 0,1-0,2 punktu procentowego w przypadku obligacji 3-, 4- i 10-letnich oraz 6- i 12-letnich obligacji rodzinnych" - powiedział cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Piotr Nowak.

Sprzedaż mała, ale rośnie

Obecnie więc, w pierwszym okresie odsetkowym w przypadku obligacji 3-letnich oprocentowanie wynosi 2,2 proc., w przypadku 4-latek - 2,4 proc. i 2,7 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus" oprocentowane są na poziomie odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym okresie odsetkowym.

Niewielki, ale jednak wzrost oprocentowania obligacji rodzinnych być może nieco poprawi statystyki ich sprzedaży. Osoby otrzymujące świadczenia 500 plus kupiły bowiem w listopadzie papiery o wartości jedynie 1,34 mln zł, co stanowiło 0,42 proc. całkowitej sprzedaży – miesiąc wcześniej było o 783 tys. zł.