IKEA wybuduje w Polsce kolejny sklep i centrum handlowe. Praca dla półtora tysiąca ludzi

Marta Piątkowska
Nowy sklep szwedzkiej sieci zostanie wybudowany w Zabrzu. Otwarcia możemy spodziewać się już na jesieni 2018 roku. Kilka miesięcy później uruchomione zostanie przylegające do Ikei centrum handlowe.

Działkę pod budowę o powierzchni 25 hektarów szwedzki koncern kupił od miasta. 

Jak powiedział PAP naczelnik biura ds. inwestorów urzędu miejskiego w Zabrzu Rafał Kobos, koncern złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Obecnie jest on procedowany w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, a zakończenie postępowania spodziewane jest do końca marca br.

Według Kobosa, jeżeli ten termin zostanie dotrzymany, to pierwsi klienci powinni przekroczyć progi sklepu już we wrześniu bądź październiku. Za tę możliwość będą musieli jednak zapłacić utrudnieniami w komunikacji.

Teren inwestycji przylega do łączącej śląskie miasta Drogowej Trasy Średnicowej. Znajduje się po jej południowej stronie, rozpościerając się między trasą a potokiem Czarniawka. Były to w większości nieużytki, w części zlikwidowane ogródki działkowe, a w jeszcze innej - częściowo zrekultywowane zwałowisko pogórnicze.

IKEA płaci coraz lepiej

Przy budowie pracę znajdzie nawet półtora tysiąca osób, a po jej zakończeniu IKEA chce zatrudnić w sklepie i przyległym do niej centrum kilkuset pracowników.

To dobra wiadomość dla zainteresowanych pracą u szwedzkiego giganta. Na początku grudnia ubiegłego roku sieć sklepów poinformowała, że już od stycznia 2017 r. minimalna stawka wyniesie 20 zł brutto za godzinę. Dotychczas minimalne wynagrodzenie godzinowe w Ikei wynosiło 15 zł brutto.

Przypomnijmy, że zgodnie z polskim prawem pracy, najniższa stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, tak więc IKEA wyraźnie zawyża standardy.

Świetne wyniki w Polsce

Z danych Ikei wynika, że wartość sprzedaży w polskich sklepach od 1 września 2015 do 31 sierpnia 2016 wyniosła 3,22 mld złotych i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 21,6 proc. (najszybszy wzrost na świecie). Wszystkie 9 sklepów odnotowało w tym czasie 28 mln wizyt, a największym zainteresowaniem klientów cieszyły się meble kuchenne.

Zobacz też: W tym magazynie Ikei pracują wyłącznie roboty. Zobacz, jak działa:

Komentarze (53)
Ikea wybuduje w Polsce kolejny sklep i centrum handlowe
Zaloguj się
 • gebe14

  Oceniono 10 razy 6

  pracowałem w ikei .. bardzo miłe miejsce pracy ... szanują ludzi i jest miła atmosfera

 • zuuuraw

  Oceniono 5 razy 3

  "Dotychczas minimalne wynagrodzenie godzinowe w Ikei wynosiło 15 zł brutto.Przypomnijmy, że zgodnie z polskim prawem pracy, najniższa stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, tak więc IKEA wyraźnie zawyża standardy." !!!
  Czytacie to co ja ??? Może na Czerskiej zbudują tym łaskawcom płacącym do ręki 12 zł za godzinę pomnik wdzięczności ?
  Teraz, gdy nawet Ukrainki krzywią się na 15 zł do ręki pisać takie brednie o "zawyżaniu standardów" ?
  Wiem ze dla Żydów z Czerskiej Polacy powinni pracować najlepiej za darmo, ale tak się odkrywać ?

 • jan.w2

  Oceniono 1 raz 1

  ikea tanie w produkcji, drogie w sprzedaży tandetne mebelki z wiórów plus tony chińskich bubli.

 • emkaeljan

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem pare lat temu w Zabrzu - ludzie tam są bardzo otwarci na przyjezdnych. W ciągu kilku minut od wyjścia z dworca zagadało do mnie chyba kilkanaście osób. Dodam tylko, że wszyscy byli bardzo uprzejmi (serio).

 • swinton

  Oceniono 3 razy 1

  Cytat z bankier.pl

  W ciągu sześciu ostatnich lat IKEA unikała płacenia podatków w Europie. Tak wynika z raportu przygotowanego dla frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim. Według komunikatu parlamentarnej grupy, chodzi o około miliard euro. Deputowani oczekują reakcji Komisji Europejskiej.
  -------------
  No i moje 50cm półki po 4 latach wygieły się pod ciężarem kilku ręczników.

  Nigdy więcej IKEA

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  Gonic wykorzystywaczy! Polacy maja polskie sklepy z godna praca!

 • hermilion

  Oceniono 1 raz 1

  Polska - potęga na rynku hipermarketów .. żałosne

 • wadim.murski

  Oceniono 5 razy 1

  półtora tysiąca głodowych wypłat? niech płacą tyle ile w Szwecji... będzie się z czego cieszyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX