IKEA wybuduje w Polsce kolejny sklep i centrum handlowe. Praca dla półtora tysiąca ludzi

Marta Piątkowska
Nowy sklep szwedzkiej sieci zostanie wybudowany w Zabrzu. Otwarcia możemy spodziewać się już na jesieni 2018 roku. Kilka miesięcy później uruchomione zostanie przylegające do Ikei centrum handlowe.

Działkę pod budowę o powierzchni 25 hektarów szwedzki koncern kupił od miasta. 

Jak powiedział PAP naczelnik biura ds. inwestorów urzędu miejskiego w Zabrzu Rafał Kobos, koncern złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Obecnie jest on procedowany w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, a zakończenie postępowania spodziewane jest do końca marca br.

Według Kobosa, jeżeli ten termin zostanie dotrzymany, to pierwsi klienci powinni przekroczyć progi sklepu już we wrześniu bądź październiku. Za tę możliwość będą musieli jednak zapłacić utrudnieniami w komunikacji.

Teren inwestycji przylega do łączącej śląskie miasta Drogowej Trasy Średnicowej. Znajduje się po jej południowej stronie, rozpościerając się między trasą a potokiem Czarniawka. Były to w większości nieużytki, w części zlikwidowane ogródki działkowe, a w jeszcze innej - częściowo zrekultywowane zwałowisko pogórnicze.

IKEA płaci coraz lepiej

Przy budowie pracę znajdzie nawet półtora tysiąca osób, a po jej zakończeniu IKEA chce zatrudnić w sklepie i przyległym do niej centrum kilkuset pracowników.

To dobra wiadomość dla zainteresowanych pracą u szwedzkiego giganta. Na początku grudnia ubiegłego roku sieć sklepów poinformowała, że już od stycznia 2017 r. minimalna stawka wyniesie 20 zł brutto za godzinę. Dotychczas minimalne wynagrodzenie godzinowe w Ikei wynosiło 15 zł brutto.

Przypomnijmy, że zgodnie z polskim prawem pracy, najniższa stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, tak więc IKEA wyraźnie zawyża standardy.

Świetne wyniki w Polsce

Z danych Ikei wynika, że wartość sprzedaży w polskich sklepach od 1 września 2015 do 31 sierpnia 2016 wyniosła 3,22 mld złotych i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 21,6 proc. (najszybszy wzrost na świecie). Wszystkie 9 sklepów odnotowało w tym czasie 28 mln wizyt, a największym zainteresowaniem klientów cieszyły się meble kuchenne.

Zobacz też: W tym magazynie Ikei pracują wyłącznie roboty. Zobacz, jak działa: