Paul McCartney pozywa Sony. Chce odzyskać prawa do największych hitów Beatlesów

Już niedługo eks-Beatles będzie mógł powalczyć o zwrot praw autorskich do piosenek. Te prawa niedawno wyceniono na aż 750 milionów dolarów.

Według amerykańskiego prawa z 1976 roku artyści mogą ubiegać się o odzyskanie praw do swych utworów 35 lat od ich premiery. Co więcej, mogą to zrobić nawet, jeśli te prawa sprzedali. W tym przypadku warunki są dwa: do transakcji musiało dojść przed 1978 r. oraz upłynęło od niej minimum 56 lat. Na przykład w 2018 r. minie 56 lat od premiery singla "Love Me Do".

W związku ze zbliżającymi się terminami Paul McCartney złożył w sądzie w Nowym Jorku pozew przeciwko wydawcy muzycznemu Sony ATV Music Publishing. Ubiega się w nim m.in. o odzyskanie praw autorskich do ponad 260 piosenek Beatlesów, w tym hitów takich jak "Yesterday", "Hey Jude" i "Let It Be".

Jak podaje Guardian, Beatlesi odsprzedali prawa do swoich utworów kilku firmom, które na przestrzeni lat weszły w posiadanie ATV, firmy którą w 1985 roku przejął Michael Jackson. Król popu połączył później ATV z Sony. W 2016 roku, prawa posiadane przez ATV zostały sprzedane za 750 mln dolarów firmie Sony Corp.

McCartney pierwsze kroki ku odzyskaniu praw wykonał już w 2008 r., zawiadamiając Sony/ATV Music Publishing o swoich planach. Dotyczyło to utworów, które premierę miały między 1962 a 1971 rokiem.

 

Więcej o: