Wzrost sprzedaży aut w Polsce. To już czyste szaleństwo

Polacy kupują auta na potęgę. W styczniu zarejestrowano o ponad 17 proc. więcej nowych samochodów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Był to już 22. kolejny miesiąc nieprzerwanego wzrostu.

W styczniu zarejestrowano nad Wisłą 41 tys. 935 samochody osobowe i dostawcze (o masie do 3,5 tony), czyli 17,2 proc. więcej w porównaniu do stycznia 2016 r. – podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Styczeń był kolejnym, dwudziestym drugim już, miesiącem nieprzerwanego wzrostu sprzedaży aut osobowych oraz dostawczych. Pod względem liczby rejestracji miniony miesiąc był rekordowym styczniem w XXI wieku.

Co kupują Polacy?

Najchętniej kupowanym samochodem osobowym w Polsce jest Skoda Octavia, na kolejnych miejscach – licząc cały 2016 r. - znalazły się: Skoda Fabia, Opel Astra, Volkswagen Golf i Toyota Yaris. W rankingu samochodów dostawczych lider rejestracji nowych aut w tym roku to Fiat Ducato, za nim są Renault Master, Iveco Daily, Peugeot Boxer i Mercedes Sprinter. Za większość nowych rejestracji odpowiadają firmy.

Udział firm jest wyjątkowo wysoki także jak na styczeń i może też zapowiadać kolejny rok dominacji klientów instytucjonalnych na rynku nowych samochodów. - Do niedawna to klienci indywidualni stanowili w pierwszych miesiącach roku większą grupę kupujących (tak było jeszcze dwa lata temu). Obecnie zaś klienci instytucjonalni stanowią siłę napędową rejestracji. W styczniu kupili oni o przeszło 27 proc. więcej samochodów osobowych niż rok wcześniej – policzył Samar.

Świat przygląda się Polsce

Świat wyraźnie zresztą dostrzega obecny, duży potencjał polskiego rynku motoryzacyjnego. Ostatnio Polska w trybie nadzwyczajnym została np. włączona do zestawienia cen aut na świecie brytyjskiej firmy analitycznej Carspring. Metodologia analityków była taka, że do badania wybrano 20 krajów, największych producentów samochodów plus Polskę, choć znaleźliśmy się na tej liście na 21. miejscu, za Iranem.  Z badania wyszło, że Polska jest na siódmym miejscu światowego rankingu krajów, w których najtaniej można kupić auto używane. Najtaniej jest w USA, a w Europie taniej niż w Polsce za auta zapłacimy w Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach oraz Bułgarii.