Integer mówi pas. Wycofuje Paczkomaty z kilku rynków zagranicznych

Spółka Integer, właściciel 'prywatnej poczty' InPost oraz sieci Paczkomatów, poinformował, że wycofuje się z działalności na Ukrainie oraz w Malezji. Firma zamknie też swoje projekty paczkomatowe w Norwegii, Hiszpanii i w Brazylii.

Jak wynika z szacunków Integera, łączne koszty związane z zakończeniem działalności w tych krajach oraz transportem maszyn z Malezji i Ukrainy do Polski mogą wynieść około 5,5 - 6 mln złotych. Spółka zawiąże rezerwy na ten cel.

Decyzja Integera podyktowana jest, jak wynika z komunikatu spółki, „niedostatecznymi perspektywami rozwoju biznesu bez znaczących nakładów i znaczącego zwiększania liczby paczkomatów w każdym z tych krajów”. 

2016 - rok próby dla Integera

Spółka Integer w 2016 r. straciła kontrakt na obsługę korespondencji sądów, w lipcu zakończyła nierentowną działalność w zakresie obsługi tradycyjnych przesyłek listowych. Firma zadecydowała też o redukcji placówek o 45 proc. i etatów o 40 proc. Na bok odłożyła plany podboju zagranicznych rynków, teraz koncentruje się na „odcinaniu” nierentownych gałęzi. Pod koniec zeszłego roku poinformowała o wycofaniu się z Rosji. Już wtedy prezes Rafał Brzoska zapowiadał, że na tym nie koniec. - Teraz tygodniowo instalujemy w Polsce 35 maszyn. Obecnie mamy już 2150 urządzeń. Ściągamy kolejne z Malezji, Ukrainy i Rosji. Na stanie mamy jeszcze 600 paczkomatów, które były przewidziane na rynek kanadyjski i włoski – mówił w rozmowie z „Parkietem”.

To właśnie te paczkomaty ściągane z krajów, z których Integer się wycofuje, oraz te zaplanowane pierwotnie do Kanady i Włoch, zostaną zainstalowane w Polsce w ramach wielkiego poszerzania sieci maszyn - w Polsce ma przybyć 1000 paczkomatów.

Pierwsze trzy kwartały 2016 r. Integer zakończył ze stratą netto na poziomie 247 mln zł. Wynikała ona jednak w połowie z działalności zaniechanej i związanych z nią odpisów aktualizujących, na działalności kontynuowanej Integer miał stratę ok. 122 mln zł.

Spółka przełożyła jednak zwrotnicę swojego biznesu na segment kurierski i w III kwartale osiągnęła w nim próg rentowności. W segmencie paczek kurierskich przez pierwsze 9 miesięcy spółka InPost miała przychody na poziomie ok. 124,5 mln zł, przy niespełna 28 rok wcześniej. Wzrost przychodów z usług paczkomatowych – z ok. 34,5 mln zł do 55 mln zł - też robi wrażenie.

Więcej o:
Komentarze (61)
Integer mówi pas. Wycofuje Paczkomaty z kilku rynków zagranicznych
Zaloguj się
 • boerneorowo

  Oceniono 19 razy 9

  A czy w GW można pisać o ludziach sprzedanych przez p. Brzostka firmie - słup? "Ponad 1200 pracowników nie otrzymało pensji za lipiec, a także odpraw od firmy Bezpieczny List. Spółkę w sierpniu sprzedał InPost. - Biznes.onet.pl"
  Czy może o p. Brzostku zle nie pieszemy bo finansuje on Nowoczesną?

 • invest_pl

  Oceniono 13 razy 9

  Durnie. Pamiętajcie - jesli polska firma giełdowa rozpowiada że wchodzi na rynki zagraniczne - należy sprzedać akcje jak tylko chwilowo wzrosną. Gamonie zamiast korzystać ze źródła sukcesu w kraju i ostrożnie szukać możliwości bez/nisko-kosztowego rozwoju (franszyza/jopint venture) za granicą rozchulali się. Ktoś pojeździł po świecie ktoś pobył sobie w ciepłych krajach. Teraz zwijają z Brazylii, Malezji... No durnie.

 • jan.w2

  Oceniono 3 razy 3

  Po tym jak Brzoska nie wozi listów z sądów i zlikwidował odziały inpostu, przesyłki polecone inpost docierają w 24h. Przedtem bywało, ze szły tydzień, pomimo, ze były, to przesyłki, przynajmniej z nazwy, ekspresowe. Paczki do paczkomatów tez z reguły idą do 24h. Po ostatnich ogromnych podwyżkach usług na poczcie państwowej inpost powinien zwiększyć obroty.

 • perkis1234

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda jakby nie było polskiej firmy. W PL korzystam często, bo akurat dla mnie jest wygodniej. Jednak każdy rynek ma swoją specyfikę, inną kulturę i zwyczaje, inną strukturę rynku i otoczenie konkurencyjne. W końcu inne przyzwyczajenia konsumentów! A jak wiemy przyzwyczajenia klientów zmienić jest najtrudniej i najkosztowniej.

  Wchodzenie na masową skalę na rynki zagraniczne z produktem, który nie jest wprost globalnie uniwersalny i skalowalny jest zadaniem bardzo ambitnym i obarczonym wysokim ryzykiem.

  Z drugiej strony, Brzoska zdobył u mnie GIGANTYCZNY MINUS jako człowiek za ewidentny ,,szwindel" z Bezpiecznym Listem. Niestety etyka u tego pana jest mniej ważna niż mamona. Z Brzoską osobiście żadnego interesu bym nigdy nie zrobił. Przekręcił swoich pracowników, przekręciłby każdego gdyby to się opłacało.

 • Oceniono 4 razy 2

  Pan Brzózka, kolejny po poprzednich „geniuszach biznesu”, likwiduje swoje „imperium”. Jaki szef taki koniec. Za dużo widocznie siedział w mediach krytykując wszystko i wszystkich a nie miał czasu ani umiejętności własnym biznesem się zajmować. A Poczta Polska miała być do zaorania, to kto by wam teraz listy przesyłał?

 • opio1

  Oceniono 6 razy 2

  Mam nadzieje że teraz zasypia Polskę paczkomatami zwiezionymi ze świata. U mojej miejscowości dostawili już 3szt.

 • facio60

  Oceniono 6 razy 2

  Czekam kiedy firmy kurierskie w Niemczech oficjalnie ogłoszą, że nie obsługują niektórych rejonów.
  Okazuje się, że przykładowo w kilku dzielnicach Berlina, Hamburga czy Frankfurtu, kurierzy narażeni są na ryzyko napadu. Kurier jest zastraszany, następnie jego samochód jest ogałacany z przesyłek. Wersja soft, to przekazanie kurierowi 100 EUR aby za szybko nie skończył obsługi klienta i w tym czasie następuje co wyżej.
  Z tego co podawała niemiecka prasa, póki co, firmy kurierskie odmawiają klientom realizacji przesyłek w tamtych rejonach, ale oficjalnego komunikatu nie wydaliły z siebie. Jeszcze jest tam bogato, są większe pieniądze, ale standard życia jeśli chodzi o bezpieczeństwo drastycznie się obniżył.

 • mzyo

  Oceniono 1 raz 1

  Widać tylko Polak z uśmiechem na ustach wykonuje połowę usługi doręczenia i płaci za to. W cywilizowanym kraju paczkomaty się nie sprawdzą, bo kurier może zostawić paczkę pod drzwiami i nikt jej nie ukradnie.
  Tak samo Polak jest szczęśliwy gdy używa kasy samoobsługowej, sam pakuje sobie zakupy itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX