Czy papier znów pokona internet w podatkach? Nie tak dużo PIT-ów w sieci

PIotr Skwirowski
Sporo poniżej miliona PIT-ów za 2016 r. podatnicy wysłali do tej pory fiskusowi przez internet. Wszystkich deklaracji, które fiskus dostał w tym roku przez sieć jest prawie 12 mln. Minimalnie więcej niż przed rokiem

Od momentu, gdy internet zagościł w podatkach liczba przeróżnych deklaracji i zeznań, które tą drogą podatnicy składają fiskusowi rosła z roku na rok skokowo. Teraz coś się jednak chyba zacięło. A może po prostu doszliśmy do granicy tego, co fiskus może od nas dostać przez internet.

Jak podatki rosły w sieci

Początki nie zapowiadały sukcesu. Wszystko zaczęło się w 2008 r. (rozliczaliśmy się wtedy za 2007 r.), ale ówczesny wynik e-PITowania to ledwie... 390 zeznań rocznych. Początek kolejnej kampanii rozliczeń wyglądał równie blado. Przełomowy dla upowszechnienia internetu w rozliczeniach był kwiecień 2009 r., kiedy podatnicy dostali możliwość składania najpopularniejszych zeznań PIT-37 bez podpisu elektronicznego. Dość kosztowny podpis skutecznie blokował postępy w e-rozliczeniach. Bez niego liczba e-PITów gwałtownie rosła. O milion otarła się w 2011 r. W 2014 r., w czasie rozliczeń za 2013 r., pękło 5 mln zeznań w sieci. Potem przebiliśmy 7 mln, a rok temu 8,5 mln e-PIT-ów.

Więcej sieci niż papieru?

Ministerstwo Finansów liczy, że w końcu nadejdzie taki moment, iż PIT-ów elektronicznych złożymy więcej niż papierowych. W kwietniu zeszłego roku resort z dumą obwieścił: - Pierwszy raz od czasu kiedy Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe przez internet liczba elektronicznych e-PIT-ów przekroczyła liczbę zeznań papierowych składanych w urzędach skarbowych.

Z danych, które pokazano wynikało, że po trzech miesiącach zeszłego roku 52 proc. PIT-ów za 2015 r. złożyliśmy przez internet. Reszta to zeznania papierowe. Kolejny, ostatni, miesiąc rozliczeń odwrócił jednak te proporcje. Ba, tradycyjnych papierowych PIT było sporo więcej niż elektronicznych. W sumie bowiem fiskus dostał około 21 mln PIT-ów, a jak już wspominaliśmy 8,5 mln trafiło doń za pośrednictwem sieci.

Ministerstwo Finansów miało nadzieję, że zeszły rok, był ostatnim rokiem dominacji papierowych formularzy. Czy tak się stanie?

Liczna dokumentówLiczna dokumentów Opr. wł.

Internet wyhamował w podatkach?

Wyniki stycznia nie dają jasnej odpowiedzi. Do poniedziałku fiskus dostał przez sieć 885028 PIT-ów. To wynik porównywalny z tym sprzed roku. Wielkiego skoku na korzyść e-PIT nie ma. Obserwację tę potwierdzają też efekty rozliczeń osób, które w zeszłym roku prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Oni już PIT-owanie roczne mają za sobą. Składali zeznania do końca stycznia. I przez sieć złożyli 538,5 tys. formularzy PIT-28. Rok temu było ich ponad 502 tys.

Także liczba wszystkich deklaracji podatkowych (łącznie z VAT), które fiskus dostał od początku roku przez internet wskazuje, że tempo ich przyrostu wyhamowało. Było ich 11,9 mln. Rok temu w styczniu do fiskusa przez sieć trafiło 11,7 mln różnych deklaracji.

FormularzeFormularze Opr. wł.

Więcej czasu na PIT

Szczyt PIT-owania za 2016 r. jednak jeszcze daleko przed nami. Większość polskich podatników zostawia to na ostatnią chwilę. Czyli na drugą połowę kwietnia. W tym roku rozliczamy się do 2 maja.

Rozliczeniom internetowym może pomóc też to, że w tym roku fiskus na większą skalę niż przed rokiem udostępni podatnikom wstępnie wypełnione zeznania roczne. Dla wielu podatników może to być ułatwienie w rozliczeniach. Wystarczy, że podpiszą takie zeznanie i odeślą fiskusowi, a rozliczenie będą mieli z głowy.   

 

Więcej o: