Płatne studia medyczne: Gowin czeka na zgodę ministra zdrowia

Zdaniem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina studia medyczne powinny być płatne, bo obecnie zbyt wielu młodych lekarzy po zakończeniu nauki wyjeżdża z kraju. A na to nas nie stać.

Zarys pomysłu Gowin przedstawił w zeszłym tygodniu na antenie radia TOK FM oraz Trójki.

Gdyby rozwiązanie weszło w życie, to studenci medycyny musieliby płacić czesne. Jednak równolegle otrzymywaliby stypendium, które w 100 proc. pokrywałoby koszty nauki. Gdzie tkwi haczyk? Pieniądze musieliby odpracować w ciągu kilku lat.

Studia medyczne wciąż są jednymi z bardziej obleganych. Mury uczelni co roku opuszcza ok. 2,5 tys. młodych lekarzy, jednak nie przekłada się to na statystki. W krajach UE przeciętnie na 100 tys. mieszkańców przypada 87 lekarzy POZ (we Francji - 160). Tymczasem w Polsce wskaźnik ten jest aż cztery razy niższy - mamy 21 lekarzy POZ na 100 tys. obywateli.

Wicepremier ocenił koszt wykształcenia jednego lekarza na 500 tys. zł., oraz podkreślił, że nie ma gwarancji, że będzie on pracował w kraju.

- Trzeba się zapytać, czy relatywnie ubogie polskie społeczeństwo rzeczywiście powinno finansować kształcenie wielotysięcznych rzesz lekarzy dla najbogatszych krajów Europy i świata? – mówił szef resortu nauki.

Najwięcej młodych lekarzy wyjeżdża bowiem do Francji, Niemiec lub Norwegii.

Ministerstwo zdrowia kręci nosem

Jarosław Gowin zapytany w poniedziałek 13 lutego o propozycję płatnych studiów medycznych odpowiedział, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest przeciwny jego propozycji. – Bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierzam żadnych rozwiązań forsować na siłę – podkreślił Gowin i dodał: „Liczę, że jeżeli nie tą drogą, którą ja proponuję, to może jakąś inną drogą, zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia, uda się zapewnić Polakom dostęp do dobrej opieki zdrowotnej”.

Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że resort analizuje pomysł Gowina i zasięga opinii ekspertów. – Nie jesteśmy krytyczni. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów – zaznaczyła.

Cytowana przez PAP rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Zawada tłumaczyła z kolei, że "szukanie rozwiązań w tym zakresie należy do Ministerstwa Zdrowia". – To ono musiałoby wyjść z inicjatywą, przygotować rozwiązania i skonsultować je z nami.

Pomysł Gowina nie podoba się Ogólnopolskiemu Związkowi Zawodowemu Lekarzy, który ocenił go jako "dyskryminujący studentów medycyny".

Więcej o:
Komentarze (232)
Płatne studia medyczne: Gowin czeka na zgodę ministra zdrowia
Zaloguj się
 • nina_b

  Oceniono 41 razy 35

  Panie ministrze Gowin generałów też wykształcono w Polsce , a teraz Min.Obrony pozbywa ich się z pracy. Kto zwróci pieniądze? Proszę o równe traktowanie obywateli .......

 • takaprawda2015

  Oceniono 45 razy 31

  Pomysł dobry, tylko dlaczego dotyczy lekarzy?? A informatyk może się kształcić za darmo, a potem pracować na zachodzie?? To samo z inżynierami.

 • Podła Zmiana

  Oceniono 33 razy 23

  kolejny pomysł z pisowskiej dupy.
  jeżeli lekarz będzie musiał "odpracować" stypendium to znacznie szybciej zrobi to pracując na zachodzie w nieporównywalnie lepszych warunkach niż w polskiej służbie zdrowia.
  to dopiero będzie motywacja do wyjazdu.
  teraz jest tak, że młodzi lekarze chcą pracować w kraju ale mają kłopot z dostaniem się na rezydenturę albo ze zrobieniem specjalizacji takiej jaką chcą, pracują za nędzne pieniądze, łapią ile się da fuch w rezultacie czego rekordziści pracują i po 400 godzin w miesiącu i dlatego wyjeżdżają.
  jeśli Gowin będzie żądał opłaty za studia student medycyny już idąc na uczelnię będzie myślał o tym, żeby jak najszybciej spieprzyć z tego chorego kraju.
  good luck!

 • joankb

  Oceniono 18 razy 16

  1. Zawód już w całości stanie się dziedziczny
  2. Nieliczni inni wezmą jakiś kredyt i TYM BARDZIEJ wyjadą żeby moc go spłacić

 • zerozer52

  Oceniono 12 razy 12

  Daj im, ciulu, zarobić. To nie będą spie...ć.

 • Oceniono 12 razy 12

  Kolejny świetny pomysł😂 Najpierw lekarze w kamasze teraz płatne studia. Po prostu super. Proponuje podnieść pensje a wszystkie problemy się same rozwiążą

 • aki3

  Oceniono 14 razy 12

  Płatne, to powinny być studia, które produkują bezrobotnych

 • prawdziwek89

  Oceniono 14 razy 12

  Pan Gów..in powinien zwrócić pieniądze za studia filozoficzne. Nie pracuje przecież w zawodzie, a podatnik wyłożył na jego wykształcenie.

 • maciej261

  Oceniono 28 razy 12

  Pieprzony bolszewicki rząd. Zaraz będą jak za komuny nakazy pracy. Chcecie by lekarze nie wyjeżdżali? To dajcie im zarobić a nie płaćcie średnią krajową z dyżurami. A co do waszych poronionych pomysłów. Pomijam fakt że są niekonstytucyjne bo dyskryminują jeden zawód (informatycy też wyjeżdzają i nikt im nie każe zwracać za studia). Kto będzie chciał wyjechać to i tak wyjedzie i będzie miał w żopie bolszewików

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX