Spadek Polski w Indeksie Wolności Gospodarczej. Jesteśmy między Bahrajnem a Kosowem

Polska zajęła 45. miejsce w tegorocznej edycji raportu Indeks Wolności Gospodarczej, publikowanego przez organizację The Heritage Foundation i redakcję The Wall Street Journal. To oznacza spadek o sześć pozycji w zestawieniu z zeszłym rokiem.

Wskaźnik wolności gospodarczej, na podstawie którego rankingowane są kraje, wyniósł dla Polski 68,3 pkt. Rok temu Polska osiągnęła 69,3 proc. To pierwszy spadek liczby punktów naszego kraju od 10 lat.

Indeks Wolności Gospodarczej PolskiIndeks Wolności Gospodarczej Polski źródło: Heritage Foundation

Tuż przed nami sklasyfikowany został Bahrajn, za nami Kosowo, Bułgaria i Cypr. Sporo niżej od Polski są m.in. Francja, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia czy Węgry. Polski wskaźnik jest nieco powyżej średniej europejskiej, wynoszącej 68 pkt.

Na pierwszym miejscu tegorocznego Indeksu Wolności Gospodarczej, z wynikiem 89,8 pkt, został sklasyfikowany Hong Kong. Pierwszą piątką uzupełniają kolejno: Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria i Australia. W dziesiątce zmieściły się, poza Szwajcarią, jeszcze dwa kraje europejskie - Estonia i Irlandia.

Czym jest Indeks?

Indeks Wolności Gospodarczej obejmuje 180 państw, w tym 44 europejskie. Jego celem jest ocena państw pod kątem rozwiązań realizowanych w celu promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

The Heritage Foundation i The Wall Street Journal przygotowują Indeks od ponad 20 lat.

Lepiej na rynku pracy, gorzej przy korupcji

Jak tłumaczy Warsaw Enterprise Institute, polski partner raportu, pogorszenie wskaźnika Polski wynika w dużej mierze ze wzrostowej dynamiki reform innych państw.

- Często przy tak małych odchyleniach wynika to nie z tego, co się dzieje w Polsce, ale z tego co dzieje się w naszym otoczeniu – przekonuje Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

- Nasza pozycja nie jest satysfakcjonująca, chcemy więcej – komentuje wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Mamy nadzieję, że interwencje legislacyjne, które zostały podjęte przez resort rozwoju, czyli konstytucja dla biznesu i tak zwane 100 ułatwień dla firm, pozwolą nam spotkać się w przyszłym roku ze wskaźnikami punktowo wyższymi – dodaje.

Polska w tegorocznym rankingu poprawiła się m.in. w kategorii dotyczącej fiskalizmu, wydatków publicznych czy rynku pracy. Z kolei gorzej niż w zeszłym roku wypadliśmy w kategorii poziomu korupcji czy prawa własności. – Odczuliśmy ustawę ograniczającą obrót ziemią rolną i lasami – tłumaczy spadek w kryterium prawa własności Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Twórcy raportu pozytywnie oceniają polską gospodarkę, chwalą kraj m.in. za reformy liberalizujące handel i stosunkowo niskie opodatkowanie firm. Jednocześnie piszą, że rząd powinien redukował deficyt budżetowy i dług publiczny. Zwracają też uwagę na potrzebę wzmacniania niezależności sądownictwa i tępienia korupcji. „Sądownictwo w Polsce jest niezależne, ale powolne i czasem narażone na presję polityczną. Zarzuty korupcji zdarzają się najczęściej w przypadku kontraktów rządowych. Jednak liczba takich incydentów spada, i zwykle takie przypadki są karane” – czytamy w raporcie.

Z pełnym zestawieniem Indeksu Wolności Gospodarczej można zapoznać się na stronie rankingu.

Czytaj też: Polska awansowała w prestiżowym rankingu Banku Światowego. Zajmujemy najwyższe miejsce w historii

Więcej o: