Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznaje: Mamy problem z euro

Angela Merkel zasugerowała w sobotę na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, na której obecny był także amerykański wiceprezydent Mike Pence, że obecna wartość euro jest zbyt niska dla Niemiec. Merkel dodała jednocześnie, że Berlin nie ma możliwości tego zmienić, bo polityka pieniężna jest ustalana przez niezależny Europejskie Bank Centralny.

- Mamy w tej chwili w strefie euro problem z wartością euro. EBC prowadzi politykę monetarną, która nie jest nastawiona na potrzeby Niemiec, ale krajów takich jak Portugalia Słowenia czy Słowacja. Jeśli wciąż mielibyśmy w Niemczech markę to z pewnością jej wartość byłaby inną niż euro w tej chwili - powiedziała szefowa niemieckiego.

Słowa Merkel, jak sugeruje Reuters, to odpowiedź na ostatnie wypowiedzi polityków USA o zbyt mocnym dolarze (słabym euro), który "zabija amerykańską gospodarkę". Właśnie tego ostatniego zwrotu użył prezydent Donald Trump w styczniowym wywiadzie dla "The Wall Street Journal". Jeszcze ostrzej wypowiedział się na początku lutego Peter Nawarro, doradca Trumpa ds. handlu, którego zdaniem euro to ukryta marka, a Niemcy wykorzystują "rażąco niedowartościowaną" walutę, by zyskać przewagę w handlu nad USA i innymi krajami Unii.

Amerykański prezydent i jego doradcy problem mają jednak nie tylko z Niemcami. O prowadzenie polityki monetarnej mającej na celu osłabienie swoich narodowych walut oskarżają też Japonię i Chiny. Choć w tym ostatnim przypadku sytuacji zaczęła się ostatnio nieco zmieniać.

Faktem jest natomiast, że w ciągu ostatnich 3 lat euro straciło do dolara ok. 22 proc. i obecnie znajduje się w okolicach 14-letniego minimum.

Kurs eurusdKurs eurusd stooq.pl

M. in. dzięki takiemu osłabieniu europejskiej waluty nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec urosła w ubiegłym roku do rekordowej wartości 252,9 mld euro. Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec nie jest jednak USA, a inne kraje Unii Europejskiej. Do państw Wspólnoty Niemcy wyeksportowały towary za 707,9 mld euro (+2,2 proc.), a importowały za 632,5 mld euro (+1,8 proc.).

W sobotę, niemiecka kanclerz nie chciała wypowiadać się na temat przyczyn tak dużej nadwyżki handlowej Niemiec zauważając, że problem z pewnością będzie tematem dyskusji z przedstawicielami amerykańskich władz.

Więcej o: