Łódź ma przejść wielki lifting za 1 mld zł. "Rozkopiemy całe centrum miasta, kierowców czeka bardzo ciężki okres"

Miliard złotych ma kosztować wielka rewitalizacja centrum Łodzi. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z budżetu miasta, drugie 500 mln zł wyłoży Unia Europejska. W łódzkim magistracie właśnie zakończył się proces przygotowywania wniosków o dotacje unijne.

- Po raz pierwszy w historii i prawdopodobnie po raz ostatni tak duża suma zostanie przeznaczona na rewitalizację – komentuje wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki. - Podpisujemy ostatnie wnioski o dofinansowanie programu z środków Unii Europejskiej, a komplet ogromnej dokumentacji do końca lutego ma trafić do Urzędu Marszałkowskiego – mówi Rosicki.

Jak dodaje, dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania, np. programów funkcjonalno-użytkowych czy diagnoz budynków, była "gigantyczna" i nieporównywalna z żadnym innym tego typu projektem w kraju.

Pierwsze przetargi zostały już przeprowadzone, m.in. na remont kilku kamienic w pobliżu Nowego Centrum Łodzi. Przetargi na kolejne inwestycje będą sukcesywnie rozpisywane przez Zarząd Inwestycji Miejskich.

W planach są m.in. m.in. remonty ponad 20 ulic i ponad 100 budynków w okolicach ul. Piotrkowskiej, Sienkiewicza, al. Kościuszki. Szerokie jezdnie mają zostać zastąpione szerszymi chodnikami, szpalerami drzew czy ławkami. Mają powstać nowe skwery i parki. Ponadto, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, mają być tworzone np. centra wsparcia aktywności zawodowej kobiet czy centra obywatelskie realizujące lokalne inicjatywy. Centrum Łodzi mają zostać nadane „nowe funkcje kulturalne i rozrywkowe”.

- Za chwilę rozkopiemy całe centrum miasta. Jeśli dodamy do tego budowę tunelu średnicowego łączącego dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska, związane z tym wyłączenie paru skrzyżowań, to czeka nas, kierowców, bardzo ciężki okres - przyznaje wiceprezydent Rosicki. - Ale potem będzie duża satysfakcja z tego, że mamy zmienione miasto – dodaje.

Odnowa ośmiu kwartałów w ścisłym centrum Łodzi ma zakończyć się do 2022 r. Łódź chciałaby wówczas zorganizować wystawę EXPO.

Poza rewitalizacją centrum Łodzi, także inne części miasta mają przejść „lifting”.

Więcej o:
Komentarze (61)
Łódź ma przejść wielki lifting za 1 mld zł. "Rozkopiemy całe centrum miasta, kierowców czeka bardzo ciężki okres"
Zaloguj się
 • wunderwaffen

  Oceniono 10 razy 8

  BRAWO ŁÓDŹ
  (Dlaczego ja tak bardzo lubię te słodkie łódki?) ;)

 • czarna_zoska

  Oceniono 12 razy 6

  Brawo! Lodz potrzebuje rewiralizacji bobbyla najbardziej zapuszczinym miastem

 • oceanic123

  Oceniono 3 razy 3

  a jak tam niedziałający system zarządzania korkami ? Już firma zwróciła kasę ? Ktoś to poprawił ?

  najpierw trzeba próbować zrobić z Łodzi dolinę krzemową, postawić na informatykę i nowe technologie, ściągnąć przemysł IT - podstawa to PRACA !

 • jur51

  Oceniono 3 razy 3

  a może przy okazji podłączyć do elektrociepłowni takie osiedle jak Stare Moskule bo tutaj w zimę oddycha się dymem z kominów.

 • jur51

  Oceniono 3 razy 3

  a może przy okazji podłączyć do elektrociepłowni osiedla takie jak np. Stare Moskule - co poprawi czystość powietrza którym tu nie można w zimę oddychać.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  Detroit upada, przemysł motoryzacyjny wynosi z tego miasta, ale Washington nie dopłaca 500 milionów dolarów w upiększenie miasta.Ta ziemia obiecana to nadal jakieś wybrane miejsce na tej ziemi...

 • wuk4

  Oceniono 4 razy 2

  "Mają powstać nowe skwery i parki. "

  No to teraz pachołki Szyszki będą spieszyć się z wycinaniem drzew...

 • narcystycznykanibal

  Oceniono 12 razy 2

  tak , jasne , mozna ubrać trupa ale nie da sie go ożywić

 • pawel.lewski

  Oceniono 8 razy 2

  "Jak dodaje, dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania, np. programów funkcjonalno-użytkowych czy diagnoz budynków, była "gigantyczna" ..."
  Że niby co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX