Łódź ma przejść wielki lifting za 1 mld zł. "Rozkopiemy całe centrum miasta, kierowców czeka bardzo ciężki okres"

Miliard złotych ma kosztować wielka rewitalizacja centrum Łodzi. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z budżetu miasta, drugie 500 mln zł wyłoży Unia Europejska. W łódzkim magistracie właśnie zakończył się proces przygotowywania wniosków o dotacje unijne.

- Po raz pierwszy w historii i prawdopodobnie po raz ostatni tak duża suma zostanie przeznaczona na rewitalizację – komentuje wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki. - Podpisujemy ostatnie wnioski o dofinansowanie programu z środków Unii Europejskiej, a komplet ogromnej dokumentacji do końca lutego ma trafić do Urzędu Marszałkowskiego – mówi Rosicki.

Jak dodaje, dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania, np. programów funkcjonalno-użytkowych czy diagnoz budynków, była "gigantyczna" i nieporównywalna z żadnym innym tego typu projektem w kraju.

Pierwsze przetargi zostały już przeprowadzone, m.in. na remont kilku kamienic w pobliżu Nowego Centrum Łodzi. Przetargi na kolejne inwestycje będą sukcesywnie rozpisywane przez Zarząd Inwestycji Miejskich.

W planach są m.in. m.in. remonty ponad 20 ulic i ponad 100 budynków w okolicach ul. Piotrkowskiej, Sienkiewicza, al. Kościuszki. Szerokie jezdnie mają zostać zastąpione szerszymi chodnikami, szpalerami drzew czy ławkami. Mają powstać nowe skwery i parki. Ponadto, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, mają być tworzone np. centra wsparcia aktywności zawodowej kobiet czy centra obywatelskie realizujące lokalne inicjatywy. Centrum Łodzi mają zostać nadane „nowe funkcje kulturalne i rozrywkowe”.

- Za chwilę rozkopiemy całe centrum miasta. Jeśli dodamy do tego budowę tunelu średnicowego łączącego dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska, związane z tym wyłączenie paru skrzyżowań, to czeka nas, kierowców, bardzo ciężki okres - przyznaje wiceprezydent Rosicki. - Ale potem będzie duża satysfakcja z tego, że mamy zmienione miasto – dodaje.

Odnowa ośmiu kwartałów w ścisłym centrum Łodzi ma zakończyć się do 2022 r. Łódź chciałaby wówczas zorganizować wystawę EXPO.

Poza rewitalizacją centrum Łodzi, także inne części miasta mają przejść „lifting”.

Więcej o: