Trump dodał sił inwestorom, na giełdach bardzo mocne wzrosty i bardzo duży optymizm

Czy Donald Trump jako prezydent USA jest tym samym Donaldem Trumpem z okresu kampanii wyborczej? Tak, ale jego wystąpienie przed Kongresem pokazało nieco łagodniejsze oblicze głowy państwa. A to już wystarczyło, by inwestorzy na rynkach finansowych ostro zabrali się do kupowania akcji. Efekt? Mocne ponad 2-, niekiedy nawet 3-proc. wzrosty na giełdach.

Tym razem amerykański prezydent nie atakował, nie obrażał i jak pisaliśmy rano nie przedstawił aż tak "populistycznego manifestu pełnego silnych nacjonalistycznych wątków, jak ponad miesiąc temu, kiedy wygłaszał mowę inauguracyjną". Poza tym, w całym przemówieniu wiele było pojednawczych tonów i wezwań do jedności.

Oczywiście, na co zwracają uwagę analitycy, konkretów znów nie było za wiele, ale powtórka obietnic biliona dolarów na infrastrukturę i wprowadzenia "wielkiej ulgi podatkowej" dla klasy średniej i firm wystarczyły, by na giełdach znów górę wzięli kupujący, a amerykańska waluta zaczęła się umacniać. Choć z tego ostatniego Trump nie jest zapewne zadowolony (wielokrotnie dawał do zrozumienia, że dolar jest za mocny) i zapewne nie omieszka niebawem jakoś sprawę "zielonego" załatwić.

GiełdyGiełdy investing.com

Podwyżka stóp w USA prawie pewna

Oprócz mowy prezydenta do zwyżek przyczynił się też znaczący wzrost prawdopodobieństwa kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA, już na marcowym posiedzeniu, Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (odpowiednika naszej RPP). Jak podaje agencja Bloomberg wynosi ono obecnie prawie 80 proc., czyli wg analityków wzrost stóp jest niemal pewny. A wzrost stóp to oczywiście informacja… dobra. Dobra w czasie hossy, z którą niewątpliwie na giełdach w USA (i nie tylko) mamy do czynienia już od jakiegoś czasu. Póki co jest to hossa dużych graczy, bo mali wciąż zrażeni do akcji po kryzysie finansowych z lat 2008/09 niespecjalnie garną się do zakupów choć ostatnio zaczęło się to zmieniać. Tak jest za Oceanem i tak jest też w Warszawie.

Bardzo optymistyczne nastroje

Zmieniają się też nastroje, które mimo, że nie zawsze są dobrą wyrocznią i oznaczają zmianę trendu, to na rynkach finansowych mają swoją renomę. Zwłaszcza w połączeniu z masowym kupowaniem akcji przez wspomnianych wyżej drobnych inwestorów.

Tym razem, jak wspomniano wyżej, drobnych inwestorów jeszcze nie ma za wielu, ale ostatnio mieliśmy do czynienia z najdłuższą, jak przypominają analitycy Opoka TFI serią zwyżek najważniejszego amerykańskiego indeksu Dow Jones Industrial.

 

Więcej o:
Komentarze (29)
Trump dodał sił inwestorom, na giełdach bardzo mocne wzrosty i bardzo duży optymizm
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 6 razy 4

  Durne Amerykany. Powinny zapytac Gazety jaki Trump jest zly.

 • ludlo

  Oceniono 2 razy 2

  To nie jest solidne przedstawienie sprawy. Kupują - w USA i świecie- już 3 miesiące. Kupowali i dzisiaj po wystąpieniu Trumpa w Kongresie. To jest solidne przedstawienie sprawy. Pozdrawiam.

 • benek.z.gw

  Oceniono 9 razy 1

  Trump przytarł nosa CNN że łże i spanikowało że ludzie sie odwrócą więc zaczęło chwalić prezydenta.A teraz pejsaci szwaby prowadzący wojnę propagandową z Poslką nagle położyli uszu po sobie.Trump wygrał bo ludzie maja już dość lewactwa i pedalstwa co widać po spadających nakładach GW i stratach finansowych

 • berek-oberek

  Oceniono 7 razy 1

  Bańka wstańka.

 • masakra_teksanska

  Oceniono 3 razy 1

  to tylko świadczy o tym, że na działają cwaniacy. I wabią kretynów. Zwałka przyjdzie trochę później.

 • pierwsze_all

  Oceniono 3 razy 1

  Dolar już od trzeciej zjeżdża jak bobsleista, ciekawe dokąd dojedzie jutro. Znacie to giełdowe powiedzenie? Kupuj plotki, sprzedawaj fakty - czyli trzeba wychodzić, górka zaliczona.

 • cichwoda

  0

  ht+p://www.dailystormer.com/strikers-analysis-president-trumps-speech-to-congress/

 • roro1000000

  Oceniono 2 razy 0

  no to jutro zwałka, jak taki optymizm!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX