Inwestor z branży naftowej ostrzega: Rabunkowe wydobycie ropy zabije rynek

Amerykański magnat naftowy Harold Hamm przestrzegł przed zwiększaniem wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem nadprodukcja może zabić rynek.

– Amerykańska produkcja ropy może jeszcze sporo wzrosnąć – powiedział podczas konferencji CERAWeek w Houston inwestor naftowy Harold Hamm. – Musimy jednak działać z umiarem, inaczej zabijemy rynek. Istnieje potencjał do przesycenia rynku, a naszą wielką odpowiedzialnością jest do tego nie dopuścić.

Podobne obawy wyrazili pozostali uczestnicy konferencji. – Jesteśmy świadkami drugiej fali wzrostu amerykańskiej produkcji – ocenił dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. – Oznaki wzrostu w USA pojawiają się zbyt szybko – ostrzegł saudyjski minister energii Khalid Al-Falih.

Od początku stycznia 2017 r. trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że w styczniu kraje OPEC zmniejszyły dostawy swojej ropy na rynki paliw o 840 tys. baryłek dziennie.

Czytaj też: Zapomnimy o benzynie za 5 złotych? Ropa naftowa już dawno nie była tak tania

Tymczasem w USA rośnie liczba odwiertów ropy z łupków – w pierwszym tygodniu marca wzrosła ona o 17 do 583 odwiertów – wynika z danych firmy Baker Hughes. To najwięcej od października 2015 r. – Jest mało prawdopodobne, aby wzrost produkcji ropy w USA zastąpił zmniejszenie dostaw surowca z krajów OPEC i innych dużych producentów – ocenia Barnabas Gan, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze. – To może nieco przesunąć w czasie zbilansowanie rynków ropy, ale na pewno nie zaneguje całkowicie tego procesu ograniczania dostaw – dodaje.

Harold Hamm jest założycielem i dyrektorem Continental Resource Divercy. Cała jego kariera związana jest z przemysłem naftowym. Jest zwolennikiem gazu i ropy z łupków.

Zobacz też, jakich błędów unikać przy budowaniu własnego biznesu. Rad udzielają m.in. prof. Andrzej Blikle i projektantka Joanna Klimas:

Więcej o: