Żeby poznać wszystkie przepisy uchwalone w 2016 r. trzeba by je czytać... ponad 4 godziny dziennie. Przez rok

Piotr Skwirowski
Ciągłe zmiany przepisów, prawo powielaczowe, skomplikowany system podatkowy i biurokracja - takie są największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce uważają członkowie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

ZPP przygotował raport o warunkach prowadzenia firm w Polsce w zeszłym roku. I nie wygląda to dobrze. Wprawdzie, jak zauważa Związek, w 2016 r. polska gospodarka na tle gospodarek unijnych rozwijała się bardzo dynamicznie, to jednak w dalszym ciągu nie możemy mówić o znaczącej poprawie warunków dla prowadzenia biznesu w Polsce.

- Aby nastąpiły realne zmiany trzeba poddać gruntownej naprawie polski system podatkowy, którego nie ma sensu już ulepszać, bo wiąże się to z tworzeniem kolejnych przepisów. Prawo powinno być skonstruowane w taki sposób, aby przeciętny obywatel nie miał problemu z jego interpretacją. Zapewniam po raz 1234, że przedsiębiorca nie ma czasu na wielogodzinną lekturę kolejnych wersji ustaw – przekonuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Czytaj też: Kaźmierczak: Kaczyński powinien wejść na beczkę i przemówić

Związek policzył, że podstawowe ustawy podatkowe zmieniły się w 2016 r. 53 razy. - Co prawda w 2015 r. działo się to jeszcze częściej, bo aż 65 razy, jednak nie sposób mówić tu o jakiejś szczególnej zmianie jakościowej. Absolutnie elementarne akty regulujące system podatkowy w Polsce zmieniają się wręcz błyskawicznie – alarmuje ZPP.

Z jego raportu wynika, że gdyby ktokolwiek chciał na bieżąco zapoznawać się ze wszystkimi aktami prawnymi uchwalanymi w Polsce w 2016 r., musiałby poświęcać na lekturę przepisów 4 godziny i 17 minut dziennie - przez rok. Co więcej, w latach 2012-14 w Polsce wprowadzono w życie 56 razy więcej regulacji niż w Szwecji i 43 razy więcej niż w Belgii.

- Jednym z głównych problemów polskiego systemu podatkowego jest podatek VAT, a w jego ramach najbardziej kłopotliwe są długotrwałe wstrzymania zwrotu podatku – twierdzi Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu badań i analiz ZPP.

Jego zdaniem, część zatrzymanych zwrotów to te faktycznie wyłudzane w ramach działalności przestępczej. Jednak pozostałe setki milionów złotych są wstrzymywane bezpodstawnie. - Takie praktyki przekładają się natomiast na zachwianie płynności finansowej uczciwych przedsiębiorców i wpływają negatywnie na ocenę polskiego systemu podatkowego – zauważa ekspert.

Zdaniem ZPP, dużym problem dla firm w Polsce są też pozapłacowe koszty pracy, czyli wszelkiego rodzaju podatki i składki obciążające nasze płace.  - W Polsce wynoszą one 50 proc. pensji brutto. Obciążenie obywateli składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne jest aktualnie jedno z najwyższych w OECD – przekonuje Związek.

Twierdzi, że Polska pod względem prawnego otoczenia biznesu pozostaje nadal w tyle za państwami Europy Zachodniej. - Napisanie szeregu ustaw podatkowych od nowa, obniżenie pozapłacowych kosztów pracy i zredukowanie liczby pracowników w administracji państwowej jest absolutnie niezbędne, aby w perspektywie najbliższych kilku lat uczynić zakładanie i prowadzenie firm w naszym kraju przystępnym i prostym dla obywateli – uważa Marin Nowacki, wiceprezes ZPP.

Po stronie plusów Związek wymienia kondycję finansową przedsiębiorstw oraz niskie bezrobocie.

Ma też rekomendacje dla rządu na ten rok. Jego zdaniem należy:

- uprościć prawo gospodarcze, zbliżając je możliwie blisko do kształtu tzw. ustawy Wilczka z 1988 r., która uruchomiła w Polakach potencjał przedsiębiorczy i zachęciła ich do masowego zakładania firm;

- zdecydowanie uprościć prawo podatkowe i poprawić jego jakość - przepisy muszą być zrozumiałe dla przeciętnego obywatela i nowelizowane na tyle rzadko, by był on w stanie zapoznać się ze wszystkimi zmianami, bez konieczności poświęcania wielu godzin na lekturę nowych wersji ustaw;

- obniżyć pozapłacowe koszty pracy, ponieważ obciążenie obywateli składkami, bo Polaków nie stać na oddawanie państwu 50 proc. pensji brutto.

Zobacz też, jak o wyzwaniach przed prowadzącymi własny biznes w Polsce mówią ci, którzy od lat prowadzą własne firmy - rad udziela m.in. prof. Andrzej Blikle i Michał Kiciński, współzałożyciel CD Projekt:

Więcej o:
Komentarze (52)
Żeby poznać wszystkie przepisy uchwalone w 2016 r. trzeba by je czytać... ponad 4 godziny dziennie. Przez rok
Zaloguj się
 • jolarutowicz

  Oceniono 19 razy 13

  jaja to będą wtedy jak "Pierwszy sort" ze wsi połapie się wreszcie że ich okłamywano :)

 • jerzytop

  Oceniono 13 razy 13

  I to najlepiej świadczy jakich " fachowców " mamy w sejmie i w poszczególnych urzędach . Miernota goni miernotę a ludziom którym nie starcza od 1 do 1 muszą ich utrzymywać I jeszcze to mówienie jak to posłowie ciężko "pracują " bo w kadencji uchwalili setki ustaw . Zal d...... ściska

 • piotr.grd

  Oceniono 15 razy 11

  To nie tylko biznes i nie tylko Polska. W ogóle wszelkich regulacji prawnych robi się na świecie zbyt dużo, regulowane są sprawy, które jeszcze 50 czy 100 lat temu były w gestii dobrego zwyczaju lub - najlepiej moim zdaniem - zwykłego zdrowego rozsądku. Uważam, że pisanego prawa powinno być jak najmniej, a jak najwięcej edukacji, uświadamiania ludzi, sprawienia by chcieli postępować mądrze i rozsądnie sami z siebie, a nie z powodu nakazu lub zakazu. To Utopia, wiem, ale chciałbym tak i uważam, że tak właśnie być powinno. Tymczasem rządy i korporacje traktują większość ludzi jak prawie bezmyślną masę, którą trzeba sterować na każdym kroku ich życia. Smutne to dla mnie.

 • 1theguru1

  Oceniono 3 razy 3

  skoro czytanie tyle BY ZAJĘŁO to ile czasu poświecono NA ICH PRZEMYŚLENIE I NAPISANIE !!!

 • darek.1306

  Oceniono 8 razy 2

  wszystko idzie zgodnie z planem durne lemingi .sam wasz codzienny skowyt utwierdza mnie w tym

 • lesnywladek2

  Oceniono 10 razy 2

  a czy jakiś czerski leming i oglądacz TVN24 potrafi wymienić obietnice ,które zrealizował rząd POsrańców ?

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 2

  Żeby uprościć i uchwalić dobre prawo to trzeba mieć kumatych ludzi którzy naprawdę dobrze znają niuanse i rozumieją konsekwencje różnych zapisów.

  PO miała problem z zebraniem takiej ekipy a w PiS to jest już zupełne dno.

  Akurat trochę się naczytałem dzienników ustaw i to widać.

 • fonim

  Oceniono 2 razy 2

  Jak widzę skrzywioną gębę tego historyka z wykształcenia to mi się rzygać chce.

 • maniu1963

  Oceniono 3 razy 1

  Jesteśmy 50 lat za murzynami najpierw dogońmy ich!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX