Kredyty frankowe na razie nie podrożeją. Szwajcarzy nie chcą podnosić stóp procentowych i narzekają, że frank jest za drogi

Rafał Hirsch
Szwajcarski bank centralny w komunikacie po swoim posiedzeniu pisze, że będzie aktywny na rynku walutowym, ponieważ chce aby frank był tańszy. Nie ma żadnego sygnału, aby chciał zmieniać swoją dotychczasową politykę

Szwajcarzy nie ukrywają, że chodzi im o to, aby frank był tańszy, bo to pomoże gospodarce kraju. Dlatego utrzymują głęboko ujemne stopy procentowe i próbują straszyc inwestorów zapowiedziami swojej aktywności na rynku. Wizja możliwych interwencji walutowych ma zniechęcać globalny kapitał do lokowania się w szwajcarskich bankach. Aby frank mógł się osłabić kapitał musi ze Szwajcarii odpływać, a nie do niej przypływać.  

Szczęśliwie dla frankowiczów w Polsce, nic nie wskazuje na to, aby Szwajcaria miała w najbliższych miesiącach podnosić stopy procentowe. Bank centralny prognozuje, że pomimo ostatnich wzrostów cen ropy naftowej, inflacja w Szwajcarii jeszcze co najmniej przez dwa lata nie przekroczy 0,5 procenta. Bankierzy wspominają też w komunikacie o ryzykach dla globalnej gospodarki takich jak niepewność związana z polityką Donalda Trumpa, wybory w Europie, czy negocjacje UE z Wielką Brytanią na temat Brexitu. 

Gospodarka Szwajcarii ma w tym roku urosnąć o 1,5 procent. To za mało, aby coś zmieniać w polityce monetarnej.

Swoje stopy procentowe wczoraj podniósł Fed w Stanach Zjednoczonych, a dziś w nocy Chiny. Niedawne wypowiedzi szef Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego spowodowały, że inwestorzy zaczęli się zastanawiać, czy stopy w strefie euro nie wzrosną już w 2018 roku. Szwajcarzy na tym tle postają stabilni i przewidywalni.  

ZOBACZ TEŻ: Fed podnosi główną stopę procentową. Złoty w górę, traci dolar

Frank szwajcarski i jego oprocentowanie jest istotne dla osób posiadających kredyt hipoteczny uzależniony od notowań CHF. W tej chwili wartość wszystkich takich kredytów w Polsce wynosi 131,7 miliardów złotych. Wartość wszystkich kredytów mieszkaniowych w Polsce to 398 miliardów złotych. 

Więcej o: