Od kwietnia gaz podrożeje nawet o 8 proc.

Robert Kędzierski
Od 1 kwietnia ceny gazu dla największych klientów przemysłowych wzrosną o nawet 8 proc. Odbiorcy detaliczni zapłacą więcej o 1,6 proc. To jedna z ostatnich decyzji URE w zakresie cen gazu dla przedsiębiorstw - w tym roku ceny zostaną uwolnione.

Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję zatwierdzającą zmianę taryf PGNiG. Oznacza to, że od 1 kwietnia za gaz zapłacimy więcej. Użytkownicy detaliczni niewiele - o 1,6 proc. więcej. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku.

Czytaj też: Uważaj na ten przekręt. Obiecują tańsze rachunki za gaz.

Odbiorcy przemysłowi również zapłacą więcej. Od 7,9 (w przypadku gazu zaazotowanego) do 8 proc. (w przypadku gazu wysokometanowego). 

W tym wypadku nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2017 roku, ale nie dotyczy klientów zużywających do 25 mln metrów sześciennych gazu rocznie.

Warto przypomnieć, że na początku roku ceny gazu w Polsce spadły - uśredniona obniżka dla wszystkich odbiorców wyniosła 7 procent. 

Zbliża się uwolnienie cen

To jedna z ostatnich decyzji URE w sprawie zatwierdzania taryfy dla największych odbiorców przemysłowych. W październiku tego roku rynek dla tego typu klientów zostanie bowiem uwolniony. Będzie to wstępem do całkowitej liberalizacji rynku - ceny dla gospodarstw zostaną uwolnione w roku 2024.

Zmiany w regulacji cen gazu są konsekwencją stanowiska Komisji Europejskiej, dla której zatwierdzanie taryf przez URE blokuje konkurencyjność.

Czy instalacja gazowa w samochodzie jest bezpieczna? Fakty i stereotypy o instalacji LPG

Więcej o: