Radom - będzie praca dla 600 osób. Powstaje nowy zakład

Około 600 nowych miejsc pracy powstanie w Radomiu dzięki nowej inwestycji na terenie podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowa zakładu przetwórstwa mięsnego QFG Food ma ruszyć w najbliższych tygodniach i zakończy się do lutego 2018 r.

Prezes QFG Food Jarosław Krzyżanowski poinformował, że minimalna wartość inwestycji szacowana jest na 90 mln zł, a najmniejsze możliwe zatrudnienie to 50 osób. Docelowo jednak firma chce zatrudnić do 600 osób, a całkowity koszt inwestycji może sięgnąć 170 mln zł.

Zakład o powierzchni blisko 8 hektarów powstanie przy ulicy Energetyków. Firma QFG Food kupiła go od radomskiej spółki Wodociągi Miejskie.

Z kolejnej inwestycji zadowolone są władze Radomia. Prezydent miasta Radosław Witowski powiedział, że dzięki temu w regionie od dwóch lat spada poziom bezrobocia. - Naszym zadaniem jest natomiast tworzenie sprzyjających warunków i wspieranie działań firm - zaznaczył prezydent miasta.

Na ten moment wskaźniki bezrobocia w podregionie radomskim przewyższają krajową średnią. Stopa bezrobocia wynosi aż 17,9 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych jest 45 tys. osób. W samym Radomiu pracy nie ma 15 tys. osób, a stopa bezrobocia w lutym tego roku wyniosła 16,3 proc.

Na powstaniu nowego zakładu skorzystać mają nie tylko osoby zatrudnione przy jego budowie i dalszej obsłudze, ale również okoliczni rolnicy. QFG specjalizuje się bowiem w wytwarzaniu convenience food, czyli tzw. "żywności wygodnej", gotowej do spożycia bezpośrednio po podgrzaniu.

Około 80 proc. produkcji firmy trafia na rynki europejskie, głównie do sieci handlowych i gastronomicznych. W 2015 roku przychody QFG wyniosły 171 mln zł. Rok 2016 przyniósł ich zwiększenie do blisko 210 mln zł.

Radom to czternaste co do wielkości polskie miasto, w którym żyje ok. 215 tys. osób. Obecnie największą sławę przynoszą mu międzynarodowe pokazy lotnicze Radom Air Show oraz uruchomione w 2014 r. lotnisko, do którego przylgnęła łatka portu lotniczego z najniższą liczbą obsłużonych pasażerów. Tymczasem w 2016 r. odprawiono już 10 tys. osób, co oznacza, że Radom pod tym względem wyprzedził port w Zielonej Górze.

Więcej o: