Stopa bezrobocia w Polsce jest już tak niska, jak w Holandii. Powoli doganiamy Niemców

Według danych unijnego urzędu statystycznego, bezrobocie mamy już na poziomie 5,3 proc. - znacznie poniżej unijnej średniej. Pod tym względem wyprzedzamy już wiele zachodnich krajów i coraz bardziej zbliżamy się do Niemiec.

Jak podaje Eurostat, w lutym wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce spadła do 5,3 proc. z 5,4 proc. w styczniu. W lutym ubiegłego roku wynosiła 6,5 proc. Wszystkich bezrobotnych mamy mniej niż milion – dokładnie 921 tys. Jesteśmy wyraźnie poniżej średniej dla 28 krajów UE, która wyniosła 8,0 proc. i jest najniższa od ponad ośmiu lat (od stycznia 2009 roku).

Dane unijnego urzędu o polskim bezrobociu są lepsze od tych, które znamy z GUS-u. To dlatego, że Eurostat bierze pod uwagę osoby w wieku 15-74 lata, które nie mają pracy, ale mogą ją podjąć w ciągu dwóch najbliższych tygodni i aktywnie jej poszukują. Takie ujęcie wyklucza osoby, które pracy nie mają, ale też jej nie szukają.

Bezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznegoBezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznego / Źródło: Eurostat

Mamy już jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Europie, taki sam, jak Holandia. W tym momencie wyprzedza nas tylko pięć krajów – Wielka Brytania, Węgry, Malta, Niemcy i Czechy.

Do osiągnięcia poziomu Niemiec brakuje nam 1,4 punktu procentowego. Ale od przynajmniej kilku miesięcy powoli zaczynamy się do nich przybliżać, co widać na poniższej tabelce. Od listopada niemieckie bezrobocie stoi w miejscu, na poziomie 3,9 proc. W tym samym czasie w Polsce stopa bezrobocia powoli, ale stale się obniża.

Bezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznegoBezrobocie w Europie według unijnego urzędu statystycznego / Źródło: Eurostat

Nieco trudniej będzie nam dogonić Niemców w statystykach dotyczących bezrobocia młodych poniżej 25 roku życia. W Niemczech jest ono najniższe w całej Unii Europejskiej i wynosi 6,6 proc. W Polsce w lutym wynosiło 14,5 proc. Bezrobocie młodych wszędzie jest znacznie wyższe, niż ogólna statystyka. Średnia dla UE to 17,3 proc., mocno zawyżają ją szczególnie kraje południa Europy (Grecja, Hiszpania, Włochy), w których przekracza 30, a nawet 40 proc.

+++

Zobacz też, jak prowadzi się biznes w Polsce - kiedyś i teraz. Rad, na podstawie własnego doświadczenia, udzielają m.in. współtwórca CD Projekt Michał Kiciński, prof. Andrzej Blikle i rodzeństwo restauratorów Kręgliccy:

Więcej o:
Komentarze (101)
Stopa bezrobocia w Polsce jest już tak niska, jak w Holandii. Powoli doganiamy Niemców
Zaloguj się
 • olywerus

  Oceniono 41 razy 19

  kaczyński oddwaj bezrobotnych!
  na milionowych marszach kodu będa protestować
  co pis zrobił z bezrobotnymi?

 • b99

  Oceniono 12 razy 10

  no to jeszcze tylko dogonic te kraje pod wzgledem zarobkow NETTO, troche to zajmie....

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 6

  Exodus trwa...

 • x2p

  Oceniono 11 razy 5

  Jest to efekt w głównej mierze odchodzenia wyżu demograficznego lat 50-tych na emeryturę a wyż demograficzny lat 80-tych wyjechał do UK. Poczekajmy kiedy prawie milion ludzi przejdzie na emeryturę w październiku 2017 r. to będzie dramat... Kasa ZUSu będzie pusta, podwyższą składki i wtedy ta niewielka liczba pracujących będzie utrzymywała miliony emerytów a sama nic nie będzie miała oprócz obietnicy że za 40 lat będą mieli wysokie emerytury... Rozwiązaniem problemu jest emerytura obywatelska zrównanie KRUSU i ZUSU, odebranie przywilejów emerytalnych mundurowym, sędziom, prokuratorom i górnikom. Składka ZUS jak w Czechach i wtedy będziemy bogatym krajem prawym i sprawiedliwym

 • monoekann

  Oceniono 13 razy 5

  Pytanie tylko jak liczą tych bezrobotnych. W PL szybko i łatwo traci się prawo do zasiłku... A tym samym status 'bezrobotnego'.

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 5

  Jakby wyjechało następne 2 miliony to była by najmniejsza na świecie ,albo resztę wysłać na emerytury pomostowe Da się ? Da się Niejaki Reagan zmieniając sposób liczenia bezrobotnych zmniejszył znacznie bezrobocie w sekundę To tylko parę sposobów na zmniejszenie bezrobocia

 • jasmil82

  Oceniono 10 razy 4

  Coś tu nie pasuje, po podwyższeniu pensji minimalnej do 2k brutto miały być masowe zwolnienia, bankructwa i ucieczki do szarej strefy. Nie podwyższyli w końcu tego, czy co ? Może jakiś specjalista z organizacji Lewiatan się wypowie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX