Kredyty szybko nie podrożeją. EBC dalej chce drukować euro, na podwyżki stóp za wcześnie

Marcin Kaczmarczyk
Rano, przez kilkadziesiąt minut, euro było najsłabsze wobec dolara od trzech tygodni. Po tym, jak Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wykluczył szybką podwyżkę stóp procentowych.

W Europie mamy do czynienia z wyraźnym ożywieniem. Sugerują to między innymi bardzo wysokie odczyty indeksów PMI - mówiące o nastrojach wśród przedsiębiorców, duży poziom zamówień w niemieckim przemyśle i spadające bezrobocie w krajach boleśnie nim dotkniętych jak Hiszpania.

Czytaj więcej: Plotki o stagnacji w eurolandzie przedwczesne. Najlepsze dane od 6 lat.

Mówią nam o tym również najnowsze informacje o inflacji. Ta podskoczyła w lutym w eurolandzie do 2 proc., co rozbudziło nadzieje na rychłe zaostrzenie polityki monetarnej przez. I te nadzieje utrzymywały się dalej, chociaż w marcu inflacja w strefie euro obniżyła się do 1,5 proc. Mówiono, że jeszcze w tym roku EBC podniesie depozytową stopę procentową powyżej zera.

Teraz już wiemy, że nic z tego. W czwartek rano, w trakcie Watchers Conference we Frankfurcie nad Menem, Mario Draghi wykluczył nieuchronną – jak powiedział – podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Po tych słowach kurs euro zanurkował.

Kurs euro względem dolara.Kurs euro względem dolara. Investing.com

Szef EBC zauważył poprawę w Europie. Powiedział między innymi, że 80 proc. sektorów gospodarki w strefie euro teraz rośnie – to powyżej historycznej średniej, która znajduje się na poziomie 73 proc.

Jednak mimo to jest wcześniej, by odtrąbić sukces w walce z niską inflacją. Bank nie może już zaostrzyć polityki monetarnej. To zdaniem Draghiego może stać się dopiero, kiedy będziemy mieli między innymi pewność że inflacja stale zakotwiczy w pobliżu 2 proc. i tam pozostanie - nawet jak bank przestanie masowo drukować euro i podniesie stopy procentowe.

Dalej też – mówił Draghi – są w strefie euro regiony, gdzie ożywienie gospodarcze jest słabe a bezrobocie nadal wysokie.

Czytaj więcej: Czesi drukują korony za 15 mld euro miesięcznie, aby pomóc gospodarce.

Kredyty jeszcze nie podrożeją. W Polsce też

Dalej luźna polityka EBC to dobra wiadomość zarówno dla europejskich, jak i polskich kredytobiorców. Kredyty szybko nie podrożeją. Ich wysokość jest bardzo związana z wysokością stóp procentowych ustalanych przez bank centralny. A polska polityka monetarna prowadzono jest z uwzględnieniem działań EBC. Nasza Rada Polityki Pieniężnej nie będzie więc z pewnością spieszyła się z podwyżkami stóp – tak na marginesie mówił to już kilka dni temu prezes NBP.

Z dzisiejszego przemówienia EBC być może też powinni ucieszyć się inwestorzy giełdowi. Luźna polityka monetarna EBC to więcej pieniędzy w obiegu – w znacznym stopniu trafiają one na giełdy. Również polską.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: