Ten producent popularnych aut ulula ci dziecko. Nawet w domu

Dzieci najszybciej usypiają w samochodzie. Skoro więc ruchy i dźwięki samochodu tak dobrze działają, dlaczego nie stworzyć kołyski, która je symuluje? Na ten pomysł wpadli hiszpańscy projektanci Ford Motor Company.

Wielu rodziców chętnie wykorzystuje samochód do usypiania dziecka. Niektórzy są wręcz gotowi brać je przejażdżki tylko w tym celu, co jest dość niewygodne. Ford proponuje więc przeniesienie wszystkich usypiających właściwości samochodu wprost do dziecięcego pokoju – za pomocą kołyski Max Motor Dreams.

– Po wielu latach rozmów z mamami i tatami wiemy, że czasem wszystko, czego pragną, to jedna spokojnie przespana noc. I choć krótka przejażdżka potrafi czasem zdziałać cuda, biedni rodzice i tak muszą czuwać za kierownicą – mówi projektant Alejandro López Bravo ze studia Espada y Santa Cruz, autor zwycięskiego projektu. – Max Motor Dreams może uczynić życie mnóstwa rodzin odrobinę lepszym.

Prezentację kołyski możemy zobaczyć na poniższym filmie:

 

Kołyska naśladuje dźwięki, ruchy i światła, które odbiera dziecko podczas jazdy samochodem. Odtwarza więc ciche buczenie silnika, kołysanie związane z hamowaniem i skręcaniem, a światła ledowe migają niczym mijane w nocy latarnie. Co więcej, dzięki aplikacji można zapisać i skopiować swój indywidualny styl jazdy, żeby dziecko mogło czuć się dokładnie jak w samochodzie rodziców.

Na razie kołyska jest tylko prototypem, Ford jednak poważnie rozważa seryjną produkcję – w zależności od zainteresowania.

Przy okazji tego tematu warto przypomnieć, że dzieci raczej nie powinny spać w samochodzie przez zbyt długi czas. Badacze z centrum medycznego Milton S. Hershey przy Uniwersytecie Pensylwanii powiązali aż 47 przypadków śmierci małych dzieci na przestrzeni czterech lat w USA związanych z zasypianiem podczas jazdy. Większość z nich udusiła się pasami. Eksperci zaznaczają, że konstrukcja samochodowych  fotelików i nosidełek – wbrew pozorom – nie jest przystosowana do spania bez nadzoru dorosłych.

+++

Zobacz też: Red Lipstick Monster: W Polsce da się bardzo dużo, jestem dumna z tego, co mamy [NEXT TIME]