W Danii płatne urlopy macierzyńskie zwiększyły umieralność. Wszystko przez pielęgniarki

Wydłużenie płatnych urlopów macierzyńskich zwiększyło w Danii... umieralność - wynika z badań amerykańskich naukowców.

W 1994 roku rząd duński wprowadził program, który zaoferował rodzicom rok urlopu macierzyńskiego w miejsce sześciomiesięcznego.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych Benjamin Friedrich z Uniwersytetu Northwestern oraz Martin Hackman z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do zaskakującego wniosku, że decyzja ta zwiększyła umieralność, ponieważ… nastąpiło nagłe i trwałe zmniejszenie o 12 proc. liczby pracujących pielęgniarek, a szpitale i domy opieki nie były w stanie znaleźć tymczasowych zastępców w miejsce utraconych pracowników. Zwłaszcza w domach opieki zabrakło wykwalifikowanego personelu. Efekt? Odnotowano w nich wyraźny wzrost umieralności – o 13 proc. wśród osób w wieku powyżej 85 lat.

Dłuższe urlopy macierzyńskie z głową

Amerykańcy badacze nie podważają w swojej pracy celowości i pewnych pozytywnych skutków wydłużenia urlopów macierzyńskich. Rząd duński wprowadzając nowy system nie pomyślał jednak zawczasu o podjęciu kroków w celu złagodzenia skutków programu. Nie pomyślano na przykład o tym, by wcześniej przygotować dodatkową liczbę przeszkolonych pielęgniarek.

Naukowcy podkreślają, że przygotowując projekt wydłużenia urlopu macierzyńskiego, nie wystarczy wiedzieć, ilu pracowników z danego sektora skorzysta z programu. Istotną kwestią jest wiedza, jak ważna jest ich praca dla społeczeństwa i gospodarki oraz jak dany podmiot może dostosować się do nieobecności młodych w pracy.

Co więcej, nawet jeżeli pracodawca posiada powyższą wiedzę, to najprawdopodobniej nie dysponuje dokładnymi szacunkami dotyczącymi praktycznych skutków nagłego spadku liczby licencjonowanych profesjonalistów, takich jak pielęgniarki czy nauczyciele, których trudno nagle zastąpić.

+++

Zobacz też, z jakimi wyzwaniami trzeba się mierzyć, budując własny biznes w Polsce - w różnych branżach: