Kolejne roszady personalne w PZU. Paweł Surówka prezesem

Taką decyzję podjęła dziś w nocy rada nadzorcza spółki. Surówka zastąpił na tym stanowisku odwołanego 22 marca Michała Krupińskiego. Do tej pory obowiązki szefa PZU pełnił Marcin Chludziński.

Jak dodaje spółka w giełdowym komunikacie, „powołanie następuje na okres wspólnej kadencji, która rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2015 roku i która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe. Pierwszym pełnym rokiem obrotowym kadencji był rok 2016".

Nominacja Pawła Surówki to w zasadzie awans wewnętrzny, gdyż od 23 czerwca 2016 roku do dziś był on prezesem PZU Życie SA. Poza tym, nowy szef ubezpieczeniowego giganta zajmował stanowisko doradcy finansowego w Bank of America Merrill Lynch, a w latach 2013-2015 pełnił funkcję członka zarządu Boryszewa. Do stycznia 2016 roku był doradcą prezesa PKO Bank Polski i dyrektorem bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej na Niemcy, odpowiedzialny za otwarcie pierwszego zagranicznego oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego.

Czytaj więcej: Michał Krupiński nie jest już szefem PZU

Zanim wybrano Surówkę, podczas trwającego obecnie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (NWZA), zmieniono radę nadzorczą. Z jej składu odwołano w środę Pawła Kaczmarka, a powołało Roberta Śnitko i Katarzynę Lewandowską. Wszystkie trzy zmiany personalne zgłosił przedstawiciel Skarbu Państwa.

W trakcie trwania obrad NWZA zarząd spółki w komunikatach poinformował, że minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odwołał Jerzego Paluchniaka z rady nadzorczej PZU, powołał do rady Anetę Fałek, a Łukasz Świerżewski złożył rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej PZU.

Obecnie w obradach walnego została ogłoszona przerwa do dziś do godz. 14.

Starcie frakcji

Jak pisała w marcu "Gazeta Wyborcza" ostatnie roszady personalne to "efekt starć trzech frakcji obecnego rządu. Część członków zarządu wybierał bowiem ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz, a obecny prezes - Michał Krupiński - był kojarzony z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą". 

Jest to też pokłosie zmian w państwowym nadzorze nad spółką. Wcześniej z ramienia Skarbu Państwa funkcję kontrolną pełniło Ministerstwo Skarbu (właśnie z Jackiewiczem na czele), a po jego likwidacje kompetencje te przejęło Ministerstwo Finansów z Mateuszem Morawieckim na czele.

A teraz zobacz WIDEO: Red Lipstick Monster: W Polsce da się bardzo dużo, jestem dumna z tego, co mamy [NEXT TIME]

Więcej o: