Rosjanie budują na Białorusi "niebezpieczną elektrownię". Litwini protestują

Na pierwszy kwartał 2019 r. zaplanowano pierwszy załadunek paliwa do jednego z dwóch bloków energetycznych białoruskiej elektrowni atomowej pod Ostrowcem. Siłownia budzi sprzeciw na Litwie.

Uruchomienie reaktora elektrowni atomowej pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim potrwa w sumie od 4 do 6 miesięcy i na każdym etapie będzie konsultowane z krajowym regulatorem w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego – Gosatomnadzorem. Sam proces załadunku paliwa potrwa 10-15 dni – poinformował białoruskie media główny inżynier elektrowni Anatol Bondar.

Rosja ma dostarczyć paliwo pod koniec 2018 roku

W elektrowni zostaną użyte pręty paliwowe ze stopu cyrkonu o długości 4,5 m, wypełnione tabletkami uranowymi. Do jednego reaktora zmieszczą się 163 pręty, które w sumie zawierać będą ponad 17 mln tabletek uranu ważących po 5 g.

Elektrownia, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2,4 tys. megawatów. 3 kwietnia generalny dyrektor Rosatomu Aleksiej Lichaczow, cytowany przez agencję TASS, zapowiedział, że liczy, iż pierwszy blok zostanie wprowadzony do eksploatacji "do końca roku 2019".

Problem z siłowniami wokół granic swojego kraju mają Litwini. 20 kwietnia tamtejszy sejm poparł ustawę przewidującą ograniczenie importu energii z elektrowni atomowej powstającej na Białorusi zaledwie 50 km od Wilna, a także z innych niebezpiecznych siłowi atomowych krajów trzecich. Kategoria „niebezpiecznej elektrowni” oznacza obiekt, który jest budowany z naruszeniem porozumień i konwencji międzynarodowych, i który ze względu na swe położenie geograficzne i szczegóły technologiczne zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społecznemu.

Według Mińska nie ma żadnych powodów do obaw

Kłopotu nie widzą natomiast Białorusini. Elektrownia atomowa budowana pod Ostrowcem "spełnia wszystkie wymagania ekologiczne i radiologiczne" – zapewnił na konferencji prasowej w Mińsku przedstawiciel białoruskiego ministerstwa środowiska, Wasil Kawalenka

– Białoruś wybrała najsolidniejszy projekt, który zawiera aktywne i bierne systemy bezpieczeństwa oraz podwójną powłokę ochronną, a także umożliwia zapobieganie nawet poważnym awariom. Projekt spełnia wszystkie normy i wymogi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – oświadczył.

***

Zobacz też: Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę:

Więcej o:
Komentarze (25)
Rosjanie budują na Białorusi "niebezpieczną elektrownię". Litwini protestują
Zaloguj się
 • informator1950

  Oceniono 7 razy 7

  Wilno zagrożone?

  Jak widzę pytajnik na końcu zdania to z góry wiem, że dziennikarz wciska nam B.S.

 • krzysiozboj

  Oceniono 8 razy 4

  A może by tak najzwyczajniej w świecie kupić połowę energii z tej elektrowni i zaliczyć to jako obniżenie emisji CO2 na "wyprodukowaną" MWh?

 • kartownik

  Oceniono 1 raz 1

  <<„niebezpiecznej elektrowni” oznacza obiekt, który jest budowany z naruszeniem porozumień i konwencji międzynarodowych, i który ze względu na swe położenie geograficzne i szczegóły technologiczne zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społecznemu.>>
  Widać, że Litwini specjalizują się w kreatywnych definicjach.
  Podobnie według ich definicji status polskiej mniejszości na Litwie jest najlepszy na świecie. Polacy mają pełne możliwości szybkiego zintegrowania się z narodem litewskim i uznania, że ich przodkowie to albo przymusowo spolonizowani Litwini albo koloniści siłą osadzeni na ziemiach bezprawnie odebranych Litwinom. Wszystko w zgodzie z najlepszą na świecie litewską interpretacją praw mniejszości narodowych.
  Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo atomowe to ciekawe jak idą prace z zamykaniem litewskiej EA. Położona jest b blisko granic Łotwy i Białorusi a organizacje międzynarodowe miały nie tak dawno duże zastrzeżenia. Nie zgadzała się też kasa jaką Litwa dostała na ten cel od Unii.

 • ben-oni

  Oceniono 5 razy 1

  O czym jest ten "artykuł" panie Bogusz? O mokrych snach i paranoicznych lekach Litwinów? A co nas to obchodzi? Ty lepiej powiedz czy są jakieś szanse by w tym wieku powstała polska elektrownia atomowa.

 • andrzejbak

  Oceniono 11 razy 1

  Ciekawe co będzie jak Białoruś będzie musiała zwrócić Polsce zagrabione przez ZSRR ziemie w wyniku agresji w 1939 roku, pamiętajmy że aby wybudować tą elektrownię Białoruś musiała wysiedlić polską ludność, "nasz" rząd nawet tego nie zauważył.

 • rojblik

  Oceniono 1 raz 1

  Sprawa jest prosta. Gdyby tą elektrownię budowali np. Japończycy czy Koreańczycy, to byłaby ona w 500% ekologiczna i bezpieczna.

 • rezun-one

  0

  Litwini wiedzą co robią, ci wredni Białorusini będą chcieli swoją energię elektryczną sprzedać.
  To może być bardzo niebezpieczne dla Litwy.

 • osiolek31

  0

  Czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego we wszystkich artykułach na temat elektrowni jądrowych, zamiast reaktora jądrowego, pokazuje się zdjęcie chłodni?
  Chłodnia jest elementem każdej elektrowni cieplnej!

 • menuet1

  Oceniono 2 razy 0

  Wojna konkurencyjna trwa ! Rynek jest za mały dla białoruskiej , litewskiej i estońskiej elektrowni atomowej ! Wyciaga się zatem nieistniejące problemy np. problem bezpieczeństwa ! Rosyjskie technologie są w tej chwili najlepsze [jeśli chodzi o elektrownie atomowe oczywiście].

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX