Ukraińcy bez wiz do państw Unii? Jest już o krok

Ambasadorowie państw unijnych zrzeszeni w Komitecie Stałych Przedstawicieli UE poparli w środę zniesienie przez Unię wiz dla obywateli Ukrainy. Informację potwierdził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Ostatnim krokiem jest decyzja Rady Unii Europejskiej. Wizy mogą nie być potrzebne Ukraińcom już od czerwca.

Gdy nowe zasady wejdą w życie, Ukraińcy będą mogli wjechać do krajów Unii (oprócz Wielkiej Brytanii i Irlandii) oraz kilku innych krajów niezrzeszonych w UE (Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych. Będą musieli posiadać paszporty biometryczne. Co ważne, brak wymogu wizy nie jest równoznaczny z pozwoleniem na pracę.

Zniesienie wiz dla Ukraińców na początku kwietnia przegłosował Parlament Europejski.

Po wyrażeniu zgody przez ambasadorów, teraz potrzebna jest tylko zgoda Rady Unii Europejskiej, czyli ministrów poszczególnych państw członkowskich. Jak poinformował Petro Poroszenko, ma to nastąpić 11 maja. Zmiany weszłyby w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, czyli prawdopodobnie w czerwcu.

Kwestia zniesienia wiz dla Ukraińców została w zeszłym roku zablokowana na kilka miesięcy, bo niektóre kraje obawiały się niekontrolowanego napływem imigrantów. Sprawy ruszyły z miejsca, gdy w grudniu ub.r. Parlament Europejski przyjął elastyczne rozwiązania pozwalające na prostsze i szybsze „awaryjne” przywracanie obowiązku wizowego dla osób bez obywatelstwa UE w przypadku znaczącego wzrostu nieuregulowanej migracji do Unii lub zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego.

Od 28 marca bez wiz do Unii Europejskiej mogą wjeżdżać Gruzini.

Czy w Polsce zabraknie Ukraińców do pracy?

Istnieją obawy, że wskutek liberalizacji rozwiązań wizowych dla Ukraińców ci będą chętniej wybierać pracę pracę w szarej strefie nie w Polsce, ale w krajach zachodnich. A to może jeszcze bardziej utrudnić poszukiwanie pracowników firmom np. z branży budowlanej. Już teraz na brak rąk do pracy, nawet z Ukrainy, narzekają rolnicy. Według danych NBP z końca 2016 r., w Polsce pracuje już ponad milion obywateli Ukrainy

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, mówił niedawno Onetowi, że zniesienie wiz do państw Unii Europejskiej może spowodować wyjazd z Polski nawet połowy pracujących tu Ukraińców. - Kiedy tak się stanie, będziemy mieli prawdziwą katastrofę, ponieważ firmy potrzebują pracowników tu i teraz – mówił Kaźmierczak.

Z drugiej strony, np. dr hab. Izabela Wróbel, dyrektor Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Współczesnych Migracji Międzynarodowych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, mówiła w rozmowie z biznes.newseria.pl, że zniesienie wiz dla Ukraińców nie wpłynie znacząco na polski rynek pracy. - W tym przypadku chodzi o wizę Schengen na pobyt krótkoterminowy, który nie przekracza 90 dni. Jeżeli natomiast ktoś chce przyjechać do Polski na dłuższy okres, w dalszym ciągu będzie się musiał starać o wizę krajową. Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne wydają więcej wiz krajowych niż wiz Schengen. Wynika z tego, że Ukraińcy są coraz bardziej zainteresowani pobytami długoterminowymi - mówi dr Wróbel. 

A teraz zobacz WIDEO: "Teraz się już nie śmiejecie". Nigel Farage wyśmiał Unię Europejską

"Teraz się już nie śmiejecie". Nigel Farage wyśmiał Unię Europejską

Więcej o: