Wielki tunel połączy wyspy Wolin i Uznam. Podpisano umowę na inwestycję wartą prawie 1 mld zł

Daniel Maikowski
W piątek w Świnoujściu podpisano umowę na dofinansowanie z funduszy UE budowy tunelu pod cieśniną Świna, czyli między wyspami Wolin i Uznam. Wstępny koszt całej inwestycji to 912 mln zł.

Umowę podpisali prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol.

W uroczystości wzięli również udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS).

Tunel ułatwi życie mieszkańców

Miasto zakłada, że do końca 2021 r. powstanie drogowe połączenie pomiędzy wyspami. wraz z tunelem o długości 1,76 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod Świną.

Po wielu latach oczekiwania  przybliża się chwila, na którą mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali od dawna. Drogowe połączenie między wyspami Uznam i Wolin rozwiąże problemy komunikacyjne, usprawni poruszanie się po mieście i ułatwi życie mieszkańców

powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego – ponad 775 mln zł. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  Świnoujście będzie musiało więc dołożyć część kwoty z własnej kieszeni.

Łatwiejsza komunikacja między wyspami

Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra tunelu, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Jest dla nas oczywiste, iż Świnoujście, tak ważne miasto portowe i stoczniowe, a także turystyczno-uzdrowiskowe Zachodniego Wybrzeża, musi mieć stałe połączenie z lądem

– podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wizualizacja tuneluWizualizacja tunelu fot. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Obecnie zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. To tam znajduje się centrum miasta. Z kolei po wschodniej części cieśniny zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin pływają dwa promy – Bielik i Karsibór. Promy kursują co 20 minut. Przepłynięcie cieśniny zajmuje połowę krócej.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o: