Nie będzie krótszego czasu pracy dla rodziców. PiS odrzucił projekt w pierwszym czytaniu

Projekt ustawy autorstwa PSL zakładał, że rodzice dzieci do lat 10 pracowaliby godzinę krócej niż pozostali. Z decyzji partii rządzącej zapewne cieszą się pracodawcy, bo to oni mieliby finansować nowy przywilej.

Projekt ustawy autorstwa PSL zakładał, że rodzice dzieci do 10 roku życia pracowaliby 35 a nie 40 godzin tygodniowo. Ich pensja, zgodnie z wizją ludowców, miałaby pozostać na tym samym poziomie. Oznacza to, że całkowity koszt tego prorodzinnego rozwiązania spocząłby na pracodawcach. Jak tłumaczył lider partii i były minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, zgłosili swoją propozycję, by "rodzina była zdrowsza i lepiej funkcjonowała".

W opinii PSL dodatkową godzinę rodzic - bo przywilej przysługiwałby tylko jednemu z nich - mógłby wykorzystać m.in. na zawiezienie/odebranie dzieci ze szkoły i spędzenie z nimi większej ilości czasu.

Pomysł nie przypadł do gustu posłom PiS, którzy złożyli wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Poparło go 266 posłów, 156 było przeciw, 17 wstrzymało się od głosu.

Największe poparcie dla swojego pomysł PSL otrzymało od Partii Razem, która opowiada się za skróceniem do 35 godzin tygodnia pracy dla wszystkich. 

Prorodzinne zaangażowanie ludowców nie jest przypadkowe. Warto przypomnieć, że to właśnie Władysław Kosinik-Kamysz wprowadził urlopy rodzicielskie, które były prawdziwą rewolucją w polskiej polityce rodzinnej. Dzięki nim rodzice zyskali możliwość opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. W tym czasie wypłacany jest im zasiłek rodzicielski w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

PSL wprowadził również zasadę "złotówka za złotówkę". Na jej mocy rodzice, którzy delikatnie przekraczają próg dochodowy upoważniający do otrzymania świadczeń na dzieci, dostają pieniądze, jednak pomniejszone o wysokość nadwyżki. 

Kobietom, które nie płacą ubezpieczenia (bezrobotne, studentki, zatrudnione na umowie o dzieło) przysługuje tzw. "kosiniakowe". To zasiłek w wysokości 1000 zł, który otrzymują przez pierwszych 12 miesięcy życia dziecka.

Więcej o:
Komentarze (10)
Nie będzie krótszego czasu pracy dla rodziców. PiS odrzucił projekt w pierwszym czytaniu
Zaloguj się
 • amel.ka

  Oceniono 1 raz 1

  jasne pracodawcy, zaplacilibysmy za to my wszyscy.

 • remo29

  Oceniono 1 raz 1

  > Projekt ustawy autorstwa PSL zakładał, że rodzice dzieci do lat 10 pracowaliby godzinę krócej niż pozostali

  Teraz PiS zgłosi autorski projekt, gdzie rodzice będą pracować 60 minut krócej, przegłosują i w Dzienniku Telewizyjnym powiedzą jak rząd dbają o ludzi.

 • alicia.online

  0

  Niestety, zabrakło wykończenia tego całkiem słusznego projektu - pon prostu za tą niezrealizowaną godzinę powinien pracodawcy zwracać budżet , choćby w formie ryczałtowej. Byłoby to mądrzejsze, niż 500plus, bo nie usuwa rodziców z rynku pracy, a tylko nieco ogranicza ich aktywność. A pracodawca za zwrócone pieniądze mógłby zatrudnić dodatkowego pracownika lub dać premię tym, którzy byliby bardziej praca obciążeni.

 • malgojb

  0

  To nie byłby problem pracodawcy tylko nieuprzywilejowanych pracowników, to oni zostaliby obciążeni dłuższą robotą. Chyba dziennikarz nie jest tak naiwny że myśli że zatrudniono by nowego pracownika.

 • grey55

  0

  pislamistom marzy się tępy niewolnik - i pewnie poniewierany przez TVPis kurskiego i reżimowe służby niedługo taki będzie - zastraszony miernota skaczący na zawołanie jak małpa po drzewie, rodzący chore dzieci, pracując za marne pieniądze, klęczący u czarnych i modlących się tylko o to, żeby nie czepili się jego dziecka ale także cieszący się jak świnia w błocie jak dostanie 500+ (które już teraz jest 480+)

 • mopsek

  Oceniono 2 razy 0

  Co za bezmozgowiec wypocil taki pomysl, dzieroby chcieli jeszcze mnie pracowac ale duzo zarobic.Masz dzieci, zarob sam na nie i nie zebraj panstwo. Przed plodzeniem trzeby bylo myslec.

 • dante_waw

  Oceniono 6 razy 0

  ufff... PSL powinien sie zajac tym jak spowodowac aby rolnicy placicli podatek dochodowy, a nie probowac wypchnac z rynku pracy ludzi ktorzy z PSLem i rolnictwem nie maja nic wspolnego.

  Co do PSLowskiej propozycji 500+ tylko dla najbiedniejszych dopisac jeszcze ze do dochodu wliczaja sie takze doplaty rolnicze bo teraz wszyscy rolnicy biora 500+, bo przeciez dochodow nie wykazuja, wszyscy biedni jak myszki... a PSL jak zwykle odbiera nie swojemu elektoratowi...

 • luni8

  Oceniono 2 razy 0

  I dobrze.
  Mam dwójkę poniżej 10 lat, ale brak mi jakichś unikalnych na rynku umiejętności.
  Ciekawe jak długo bym popracował?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX