Polska ma nowe złoże gazu ziemnego. Wydobycie może ruszyć lada chwila

Robert Kędzierski
Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa już wkrótce może zacząć eksploatować nowe złoże gazu ziemnego. By je znaleźć użyto nowej technologii.

PGNiG i Orlen informują o odkryciu nowego, obiecującego złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce. Odwiert przeprowadzono w obszarze Kórnik - Środa Wlkp. Okazał się na tyle obiecujący, że komercyjne wydobycie gazu ziemnego może być prowadzane. 

Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty. Po raz pierwszy została ona zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski. Pozwala to spodziewać się odkrycia kolejnych złóż gazu na tym terenie. Rośnie potencjał Wielkopolski w zakresie powiększania zasobów gazu ziemnego w kraju

– wyjaśnił Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Czytaj też: 

Czy opłaca się być gazownikiem? Raport o płacach w Polsce. 

Spółka będzie prowadzić wydobycie razem z Orlenem - udziały w nowych zasobach podzielone są pomiędzy polskie firmy w proporcji 51:49. Obie spółki już współpracują przy wydobyciu w Radlinie, Lisewie i Winnej Górze.

Do przeprowadzenia odwiertu użyto nowatorskiej metody udostępniania złoża odwiertem horyzontalnym, uzyskali znaczny przypływ gazu ziemnego z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec).

Więcej o: