Idziemy drogą USA. Polski rząd podjął strategiczną decyzję ws. bloków energetycznych na węgiel

W Polsce powstaną kolejne bloki energetyczne na węgiel kamienny - zadeklarował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wkrótce dowiemy się też, co z odnawialnymi źródłami energii i elektrownią atomową.

Grzegorz Tobiszowski wziął w czwartek udział w podpisaniu w Jaworznie porozumienia koncernu Tauron z Polskim Funduszem Rozwoju. Dotyczy ono finansowania budowy bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno. PFR ma zainwestować 880 mln zł.

Nowy węglowy blok energetyczny w Jaworznie ma być oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r. Inwestycja jest warta w sumie 6,2 mld zł i jest jedną z największych w polskiej energetyce. Stan prac wynosi dziś ponad 33 proc.

Blok ma zużywać do 2,8 mln ton węgla rocznie, pochodzącego z kopalń Grupy Tauron. Wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co wystarczy by zasilić 2,5 mln gospodarstw domowych.

Inwestor podkreśla walory ekologiczne inwestycji. Blok ma ponad 10 proc. większą sprawność w stosunku do instalacji z lat 70. i 80., dzięki czemu do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej. By spełnić wymagania polityki klimatycznej, przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

To nie będą ostanie bloki na węgiel

Na etapie wyboru wykonawcy jest równoległa inwestycja Energi w Elektrowni Ostrołęka. Nowy blok ma mieć moc 1 tys. MW i kosztować 6 mld zł.

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że nowe bloki energetyczne w Jaworznie i Ostrołęce nie będą ostatnimi w Polsce na węgiel kamienny. Wyjaśnił, że kolejne inwestycje tego typu będą analizowane pod kątem m.in. "wykorzystania węgla z Bogdanki".

Rząd będzie działał także w Rybniku. - Musimy rozstrzygnąć, czy modernizujemy czy inwestujemy, ale na pewno, jeśli chodzi o Rybnik, również utrzymamy kwestię węgla kamiennego – zadeklarował wiceminister energii.

Grzegorz Tobiszowski dodał, że w Ministerstwie Energii kończone są przygotowania założeń do polityki energetycznej Polski do 2050 r. Rząd ogłosi tam "w miarę precyzyjnie" miks energetyczny, inwestycje na węgiel kamienny, rolę, rodzaj i wkład odnawialnej energii w kraju, rolę węgla brunatnego, wyjaśni kwestie z planowaną elektrownią jądrową.

Polska jak USA

Zapowiedzi polskiego rządu najprawdopodobniej oznaczają, że Polska podąży energetyczną drogą wyznaczoną właśnie przez nową administrację w USA. Przypomnijmy, że w czwartek wieczorem polskiego czasu prezydent Donald Trump ogłosił, że Ameryka wycofuje się z porozumienia klimatycznego z Paryża. Przedstawił to jako realizację "obietnicy złożonej w kampanii amerykańskim robotnikom".

Dlaczego Trumpowi nie podoba się porozumienie paryskie? Bo uważa, że dekarbonizacja to najkrótsza droga do wzrostu bezrobocia i stagnacji gospodarczej – fabryki i elektrownie zamiast swobodnie emitować CO2, muszą szukać kosztownych technologii, które ograniczają emisję.

Więcej o: