500 plus będzie brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak stwierdził, że 500 plus stanowi stały dochód rodziny i jego zdaniem "powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej".

Na ten moment plany uwzględnienia świadczenia snute są wokół rządowego programu Mieszkanie plus.

- Planujemy włączyć 500 plus do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w ramach pilotażu Mieszkania plus - powiedział PAP wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Dodał, że jego zdaniem 500 plus "to stały strumień dochodu, który powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej, np. przy zakupie mieszkania."

Obecnie 500 plus nie jest wliczane do dochodu rodziny. Oznacza to, że nie ma wpływu na dostęp do świadczeń socjalnych (np. zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, becikowego itd.), ale również nie wzmacnia pozycji kredytowej.

Szacowane koszty najmu bez bieżących rachunków ma zamknąć się w kwocie do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na opcję z wykupem, wtedy cena ma skoczyć maksymalnie do 24 zł za metr kwadratowy.

Z programu w pierwszej kolejności skorzystają rodziny wielodzietne oraz te o niskich dochodach, chociaż o przydział mieszkania będzie się mógł starać każdy.

Program "Mieszkanie Plus" ma zastąpić dotychczasowe "Mieszkania dla Młodych". Z rządowych dopłat wkładu własnego Polacy ostatni raz będą mogli skorzystać na początku 2018 r.

Więcej o: