Luigi Lovaglio odwołany z funkcji prezesa Pekao. Następcą były szef PZU

Rada nadzorcza banku Pekao odwołała Luigi Lovaglio z funkcji prezesa banku. Następcą Włocha, po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego, ma być były szef PZU Michał Krupiński.

Rada nadzorcza nie poinformowała o przyczynach odwołania Lovaglio.

Włoch prezesem Pekao był od 2011 r., ale w grupie UniCredit pracuje już ponad 40 lat.

Lovaglio był najlepiej zarabiającym prezesem banku w Polsce - tylko w 2016 r. zarobił ok. 12 mln zł. Prawdopodobnie nie otrzyma jednak odprawy.

Równocześnie rezygnację z pełnionych funkcji złożyli wiceprezesi banku Stefano Santini oraz Diego Biondo.

Z komunikatu jaki opublikował bank wynika, że następcą odwołanego prezesa ma być Michał Krupiński - do marca szef PZU. Do zarządu Pekao powołała go dziś rada nadzorcza banku.

- Rada nadzorcza postanowiła, iż do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego, pan Michał Krupiński będzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu banku kierującego pracami zarządu, a po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego obejmie funkcję Prezesa Zarządu Bank - napisano w komunikacie. 

"Nowa miotła" to oczywiście efekt repolonizacji banku. Od zeszłego tygodnia bank jest kontrolowany przez Skarb Państwa poprzez PZU (kupił 20 proc. akcji Pekao od Unicredit) i Polskiego Funduszu Rozwoju (12,8 proc.).

Jak informował Puls Biznesu, próby wymuszenia na Lovaglio dymisji przez nowo wybraną radę nadzorczą były już w zeszłym tygodniu. To zaskoczenie, bo Włochowi obiecywano, że będzie kierował bankiem Pekao jeszcze kilka miesięcy, w okresie przejściowym po finalizacji transakcji.

W PKO BP bez zmian, a w Alior Banku nowi wiceprezesi

Nie ma za to zmiany prezesa innego banku państwowego, czyli PKO BP. Zbigniew Jagiełło został powołany na kolejną kadencję na tym stanowisku. Jagiełło piastuje funkcję prezesa PKO BP od 8 lat.

PKO BP ma jednak nowego wiceprezesa. Został nim Rafał Antczak, niedoszły prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Nowego szefa ma też Alior Bank, którego największym udziałowcem jest państwowy PZU. Został nim Michał Jan Chyczewski, któremu rada nadzorcza banku powierzyła kierowanie pracami zarządu do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie przez niego tej funkcji.  Wiceprezesami zostali Filip Gorczyca, Katarzyna Sułkowska, Urszula Krzyżanowska-Piękoś i Celina Waleśkiewicz.

Więcej o: