Świetna wiadomość dla kierowców przed wakacjami. Od dziś 23 km drogi S7

Dziś w samo południe drogowcy uroczyście otworzyli dla ruchu prawie 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 między Nidzicą a Napierkami. Jego budowa trwała ponad dwa lata.

S7 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce, łączy Kraków, Warszawę i Gdańsk. Obecnie jest modernizowana do statusu drogi ekspresowej, a kolejne budowane odcinki są sukcesywnie oddawane do użytku. Dziś przyszła kolej na 22,7 km w województwie warmińsko-mazurskim, w którym wybudowano już prawie 90 km trasy.

Zobacz też: Mapy aktualnie budowanych dróg w każdym województwie

Budowa odcinka Nidzica – Napierki została rozpoczęta w styczniu 2015 roku i została podzielona na dwa fragmenty. Pierwszy z nich, Nidzica Północ - Nidzica Południe miał długość 9,1 km, a drugi Nidzica Południe – Napierki, 13, 6 km. Każdy kosztował ponad 200 mln zł, a w ramach inwestycji powstały cztery węzły drogowe - „Nidzica Północ”, „Nidzica Południe”, „Powierż”, „Napierki”.

W województwie warmińsko-mazurskim w budowie są jeszcze trzy fragmenty S7 o łącznej długości ponad 29 km.

Drogowcy na fali

Dzisiejsze otwarcie to jednak nie koniec dobrych wieści dla kierowców. Jak pisaliśmy w tym tygodniu, jeszcze w czerwcu ruszy budowa i rozpisane zostaną przetargi na kilka bardzo ważnych odcinków szlaków drogowych.

Chodzi np. o przetarg na 14-kilometrowy fragment trasy S7 pod Krakowem czy budowę Południowej Obwodnicy Warszawy, dzięki której kierowcy jadący autostradą A2 i zmierzający np. od Lublina, nie będą musieli pchać się przez samo centrum stolicy.

Poza tym do końca miesiąca należy się spodziewać ogłoszenia przetargu na 80-kilometrowy fragment A1 między Piotrkowem Trybunalskim, a Częstochową. Jeśli natomiast chodzi o S7, to do końca miesiąca ma zostać otwarty jej fragment od obwodnicy Radomia do granicy województwa świętokrzyskiego.

We wtorek rząd przyjął też uchwałę podnoszącą budżet przeznaczony na budowę nowych dróg krajowych ze 107 do 135 mld zł. Nowa uchwała rządu zmienia uchwałę w sprawie „Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023”.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]