To dla Polski świetna sytuacja. Niemiecka gospodarka ostatni raz wyglądała tak dobrze w 1970 roku

Rafał Hirsch
Nastroje w niemieckich firmach z miesiąca na miesiąc są coraz lepsze. Niektórzy twierdzą, że najlepsze w historii, inni, że najlepsze od 1970. Tak czy inaczej, to świetna wiadomość dla polskich przedsiębiorców, dla których Niemcy często są najważniejszym rynkiem zbytu.

Bezpośredniej zależności w stosunku jeden do jednego oczywiście nie ma i nigdy nie będzie, ale wiadomo, że kiedy za naszą zachodnią granicą koniunktura się poprawia, to jest to dobry sygnał także dla nas. Niemcy od lat są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a spora część polskiego eksportu to dostarczanie części i zaopatrzenia właśnie dla niemieckich koncernów. 

To jak dużo te koncerny kupują i zamawiają zależy od tego z jak dużym optymizmem patrzą w przyszłość. Publikowany co miesiąc wskaźnik IFO mierzący nastroje i oczekiwania niemieckich biznesmenów rośnie nieprzerwanie od kilku miesięcy i właśnie kolejny raz wspiął się na poziom najwyższy w swojej historii. Co bardzo istotne – wskaźnik IFO zwykle porusza się na wykresie podobnie jak wskaźnik zmiany niemieckiego PKB. Skoro więc IFO jest rekordowe, to i PKB Niemiec powinno wkrótce rosnąć szybciej

IFO  w obecnym kształcie jest obliczane od 1991 roku. Jednak przed zjednoczeniem Niemiec również prowadzono podobne badania w RFN. Analityce ze szwajcaskiego banku Pictet Group pokusili się o połączenie danych nowszych z tymi starszymi. W efekcie doszli do wniosku, że tak dobre nastroje jak dziś były w niemieckiej gospodarce ostatnio raz w 1970 roku.  

Nie wiemy co takiego było źródłem optymizmu w RFN w 1970 roku, ale wiadomo że dziś to miks czynników gospodarczo-politycznych. Niemieccy przedsiębiorcy nie obawiają się już ani Marine Le Pen we Francji, ani Brexitu w Wielkiej Brytanii. Niespecjalnie przejmują się krytycznymi wobec Niemiec wypowiedziami Donalda Trumpa. Z kolei dane gospodarcze ze strefy euro są coraz lepsze – pierwszy raz od kilku lat gospodarka europejska wygląda lepiej niż amerykańska.

Dodatkowo niemiecki indeks giełdowy DAX bije rekordy wszechczasów, a niemieckie firmy uczestniczące w badaniu raportują o wzroście zamówień na ich produkty i planach zwiększania produkcji.

Więcej o:
Komentarze (48)
To dla Polski świetna sytuacja. Niemiecka gospodarka ostatni raz wyglądała tak dobrze w 1970 roku
Zaloguj się
 • b99

  Oceniono 36 razy 6

  to dlatego, ze przytulili miliony nygusow z Afryki ? to niech ich nie wciskaja na sile do Polski, tylko trzymaja u siebie....

 • 68jacekw

  Oceniono 24 razy 6

  To dzięki setkom tysięcy imigrantów,którzy nie wyciągaja ręki po zasiłki tylko w pocie czoła harują w nowej ojczyźnie.

 • drzejms-buond

  Oceniono 15 razy 5

  wystarczyło przyjąć trochę tańszej od Polaków siły roboczej - się opłaciło, jak kiedyś Francji i imigracji z Algierii. Niestety za 10 lat hossa się skończy. I wtedy "MY będziemy Sprite a oni Pragnienie".

 • zbanowany_saves_wraca

  Oceniono 13 razy 5

  To teraz niech jeszcze odejmą koszty utrzymania i obsługi imigrantów. Dopiero się zdziwią.

 • supermarjan

  Oceniono 14 razy 4

  kolega nizej juz napisal. moj wujek w 1981 przynosil za prace w VW do domu lekko < 3000 marek. po oplaceniu czego tylko sie dalo zostawalo mu 2 000. po roku kupil za gotowke nowego golfa. ze znizka 15% oczywiscie ale jednak.
  zapytaj niemca na banie w VW czy moze sobie za gotowke kupic nowego golfa po roku oszczedzania i zycia w mieszkaniu swoim a nie przy mamusi.
  powodzenia......

 • gustdelf4

  Oceniono 9 razy 3

  Niemcy przy pomocy UE zkolonizowaly pol Europy i teraz odcinaja kupony. Bez Wermahtu bez Luftwaffe.

 • agzum

  Oceniono 9 razy 3

  Ta wiadomość przed G20. Trump się znowu vqrvi. Nadwyżka handlowa Niemcy-USA pewnie jeszcze urośnie, a Merkel, Gabriel i Schulz chórem zapowiedzieli, że nie zwiększą wydatków na armię tj. amerykanie mają ich utrzymywać (około 60mld $ rocznie).

 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 5 razy 3

  Brrr. W 1970 rok DAX osiagnal szczyt, a potem zaczela sie stracona dekada. Szczyt z 1970 roku zostal pobity dopiero w polowie lat 80-tach.

 • Irx

  Oceniono 4 razy 2

  Niemcy wykupują wszystko bo boja się że gospodarka przy następnych zamachach może się załamać.Robią zakupy na zapas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX