Sfinks ma ochotę na pizzę. Grupa przejmie 40 proc. udziałów w znanej sieci restauracji

20 mln złotych. Tyle gotowa jest zapłacić grupa Sfinks za ponad 3 mln akcji popularnej sieci włoskich restauracji Gusto Dominium. W planach jest wprowadzenie spółki na giełdę.

Grupa Sfinks, która w swoim portfelu ma sieć restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK zawarła umowę ze spółką Dominium. Za 20 mln złotych nabędzie 3.103.320 akcji firmy, co da 40 proc. udziałów oraz 40 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. 

Umowa zawarta między spółkami przewiduje również wprowadzenie Dominium S.A. na giełdę w przeciągu 7 lat od finalizacji umowy, ewentualne dokapitalizowanie spółki oraz zasady wyjścia lub przejęcia większościowych udziałów. 

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Grupy Sfinks:

Robimy kolejny krok w realizacji przyjętej strategii rozwoju. Nabycie znaczącego pakietu w Dominium to nie tylko wykonanie zamierzeń związanych z akwizycjami, ale też zakładamy, że dzięki bliskiej współpracy między dwoma silnymi polskimi markami i istotnymi podmiotami na polskim rynku gastronomicznym będziemy mogli osiągnąć szereg korzyści wynikających z synergii zakupowych i sprzedażowych. Zakładamy, że obie firmy skorzystają na wymianie wiedzy w zakresie systemów lojalnościowych, delivery, kwestii badań, rozwoju czy zarządzania

– komentuje Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska SA.

Finalizacja umowy planowana jest do końca br. By to jednak nastąpiło, zgodę na przejęcie udziałów musi wyrazić UOKIK. Przejęcie będzie zależało również od pozytywnego wyniku Due Diligence (analiza firmy pod względem jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej). 

Polacy kochają pizzę

Kupienie udziałów w Dominium jest wynikiem realizacji strategii Sfinksa na poszerzenie swojej obecności na rynku gastronomicznym. Już w 2016 roku Sfinks podpisał umowę masterfranczyzy, na mocy której rozwija sieć restauracji Fabryka Pizzy. Zakup udziałów w Dominium to następny, naturalny krok dla spółki. Na warszawskim parkiecie akcje Sfinksa poszły do góry o prawie 6 proc. 

Więcej o: