PKO BP zmieni się nie do poznania? Wprowadzają "stanowiska samoobsługowe"

PKO Bank Polski testuje cztery pierwsze stanowiska samoobsługowe. Można w nich wpłacić i wypłacić gotówkę, ale też wykonać przelew, założyć lokatę itd.

W wybranych placówkach banku PKO BP pojawią się pierwsze stanowiska samoobsługowe: dwa w Warszawie i dwa w Jeleniej Górze. Urządzenia NCR SelfServ 83 Series zostały wyposażone w ekrany dotykowe oraz oprogramowanie, które pozwala na realizację bardziej skomplikowanych transakcji niż sama wpłata i wypłata gotówki.

Bankomat Self Serv 80 SeriesBankomat Self Serv 80 Series źródło : NCR

Pilotaż będzie realizowany w dwóch etapach. Na początek klienci będą mogli dokonywać wpłaty, wypłaty, przelewu, założenia lokaty, sprawdzenia lub wydruku salda oraz innych operacji dostępnych obecnie w bankomatach. W dalszej kolejności klienci będą mogli uzyskać pożyczkę, dokonywać wpłat na obce konta, zrealizować przelew do urzędu skarbowego lub ZUS oraz zakładać rachunek oszczędnościowy. Lista dostępnych transakcji będzie sukcesywnie zwiększana.

Podobne maszyny już obsługują m.in. klientów banku Barclays. 

- Nawiązanie współpracy z PKO BP wprowadza bankowość detaliczną w Polsce w
nową erę. Bankomaty zainstalowane w placówkach banku zapewniają wysoki
poziom bezpieczeństwa, są łatwe w obsłudze i pozwalają na szybsze realizowanie
transakcji – podkreśla Bartłomiej Śliwa, Dyrektor Zarządzający na Europę Wschodnią NCR.

PKO BP, karta i kod PIN

Do wykonania transakcji wystarczy karta debetowa i kod PIN. - Stanowiska samoobsługowe podnoszą komfort klientów, a z drugiej strony zmniejszają koszty obsługi i obniżają niezbędne zaangażowanie pracowników, dzięki czemu ci mogą angażować się w obsługę klientów zainteresowanych bardziej skomplikowanymi produktami – komentuje Zbigniew Jancewicz, kierownik zespołu w Departamencie Sieci i Optymalizacji Procesów. – Celem prowadzonego pilotażu jest ocena procesu obsługi klienta i sprawdzenie poziomu wykorzystania stanowisk samoobsługowych w naszych realiach. Rozwiązanie to z powodzeniem zostało zastosowane na rynku brytyjskim m.in. w banku Barclays – dodaje.

Z kas samoobsługowych mogą skorzystać wszyscy klienci indywidualni i firmowi posiadający karty do rachunku bankowego.

Dymek: Bałam się założenia firmy. Wydaje mi się, że lęk jest typowy dla kobiet. Chłopców wychowuje się inaczej [NEXT TIME]

Więcej o: