Agencja Standard & Poor's ostrzega. Zamach na sądy może źle wpłynąć na wzrost gospodarczy

Rafał Hirsch
Półtora roku temu jako jedyni obniżyli nam rating. Dziś ponownie przestrzegają. Agencja ratingowa S&P twierdzi, że zapowiadane zmiany w sądownictwie mogą zaszkodzić polskiej gospodarce.

Główny analityk S&P odpowiedzialny za Polskę, Felix Winnekens mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że:  

Zaproponowane w ostatnim czasie zmiany legislacyjne stanowią dalsze potwierdzenie naszej wcześniejszej opinii dotyczącej osłabienia sfery instytucjonalnej oraz pogorszenia funkcjonowania mechanizmów wzajemnej kontroli i równowagi, co miało wpływ na obniżenie ratingu Polski w styczniu 2016 r.

Winnekens dodaje, że:

Pomimo niedawnego podwyższenia prognozy wzrostu PKB Polski na 2017 r. do 3,6 proc. wciąż uważamy, że osłabienie ram instytucjonalnych może niekorzystnie wpłynąć na sentyment zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych, a także negatywnie oddziaływać na tempo wzrostu gospodarczego w średnim terminie.

Słowa te nie muszą oznaczać zapowiedzi kolejnej obniżki ratingu. Analityk S&P mówi, że obecne propozycje zmian w Polsce potwierdzają słuszność obniżki ze stycznia 2016, ale nie mówi nic o kolejnych ruchach. Z kolei negatywny wpływ na tempo wzrostu PKB ma mieć miejsce „w średnim terminie”, a więc na przestrzeni kilku kolejnych lat, a nie najbliższych miesięcy. 

Dla wszystkich agencji obok tego, co dzieje się z tak zwanymi ramami instytucjonalnymi państwa, kluczowe znaczenie ma sytuacja fiskalna Polski. Ta ostatnio jest bardzo dobra – budżet państwa po sześciu miesiącach roku ma nadwyżkę, dzięki ograniczeniu wydatków i zwiększeniu wpływu z podatków.

ZOBACZ TEŻ: Tak jeszcze nigdy nie było. Polski budżet na półrocze ma nadwyżkę zamiast deficytu 

Wystawienie kolejnej oceny polskiej wiarygodności finansowej S&P zapowiada na 20 października. Wcześniej, bo 8 września swój rating, albo jego perspektywę może zmienić agencja Moody’s. Trzecia z głównych światowych agencji ratingowych – Fitch, wypowie się na temat polskiej gospodarki 8 grudnia.

Więcej o: