Zapłacą restauracjom 10 tys. dolarów, jeśli te przestaną przyjmować gotówkę. Zaskakujący pomysł giganta

Visa wypowiada wojnę płatnościom gotówkowym. Chce zachęcić małe przedsiębiorstwa gastronomiczne, by przyjmowały wyłącznie karty.

Jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych operatorów kart płatniczych rozpoczął akcję nazywaną „cashless challenge”, czyli „wyzwanie bezgotówkowe”. Akcja skierowana jest do małych kawiarni, restauracji i foodtrucków, a jej celem jest zachęta do odejścia od gotówki.

Budżet akcji wynosi 500 tys. dolarów, które mają zostać rozdane 50 małym przedsiębiorstwom gastronomicznym w Stanach Zjednoczonych, jeśli te zgodzą się na całkowite przejście na płatności kartą.

10 tys. dol., które otrzyma firma, będzie można zainwestować w technologię płatności bezgotówkowych, tj. terminale, oprogramowanie, a także płatności telefonem, smartwatchem i innymi urządzeniami.

Oszczędność czasu

– W Visa wierzymy, że możesz być gdzie tylko chcesz, a płacenie i otrzymywanie zapłaty powinno być łatwe na wiele różnych sposobów – czy chodzi o telefon, kartę, wearable (urządzenia zwierające w sobie komputer najczęściej podłączone do internetu - red.), czy coś innego – powiedział dyrektor handlowy w Visa Jack Forestell. – Do 2020 r. 70 proc. świata, czyli ponad 5 mld ludzi, będzie miało dostęp do sieci komórkowej. Mamy wyjątkową możliwość, by edukować przedsiębiorców i klientów nt. efektywności rezygnacji z gotówki.

Zdaniem Visy płatności bezgotówkowe oznaczają bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Firma chwali się wynikami badania, według którego przedsiębiorcy w samym Nowym Jorku mogliby zaoszczędzić łącznie 6,8 mld dol. i 186 mln roboczogodzin, jeśli przeszliby na płatności cyfrowe.

Polacy kochają płatności bezgotówkowe

Polska jest jednym z tych krajów, w których zakupy online i korzystanie z płatności zbliżeniowych cieszą się coraz większą popularnością. Polacy są również coraz mniej chętni do płacenia gotówką   – wynika z badania pt. „Masterindex – ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności”.

Niemal co czwarty polski konsument (23 proc.) codziennie lub prawie codziennie dokonuje płatności zbliżeniowych – jest to wynik aż ponad 3-krotnie lepszy niż średnia europejska. Kolejne 40 proc. ankietowanych Polaków płaci zbliżeniowo co najmniej raz w tygodniu. Ponad połowa polskich respondentów posiada jedną kartę płatniczą (58 proc. odpowiedzi), rzadziej dwie (28 proc.), bądź trzy lub więcej (15 proc.).

Więcej o: