Producent mebli ma gest! Sfinansuje lotnisko w... Suwałkach. "Ewenement"

Wspólna inwestycja Fabryki Mebli Forte i suwalskiego samorządu ma nie być jednak przerośniętym portem, po którym hula wiatr.

Na dość niecodzienną inwestycję zdecydowali się wspólnie samorządowcy z Suwałk i firma Forte, znany producent mebli. 2 sierpnia podpisano porozumienie, w wyniku którego Fabryka Mebli Forte S.A. sfinansuje większość kosztów lotniska, jakie ma powstać w Suwałkach. Producent mebli ma wyłożyć 10 mln zł, zaś łącznie do sfinansowania niedużego portu potrzebnych jest 16 mln zł. Pozostałe 6 mln zł zapewni samorząd.

Lotnisko w Suwałkach już wkrótce

- To ewenement na skalę nie tylko naszego województwa, ale też całego kraju, by prywatna firma przekazała samorządowi tak olbrzymie środki finansowe. Nigdy nie słyszałem o takim geście. Bardzo serdecznie dziękuję za ten akt i tak dobrą współpracę pomiędzy miastem Suwałki a Fabryką Mebli Forte - cytuje prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza "Kurier Suwalski".

Projektowane lotnisko ma obsługiwać niewielkie samoloty pasażerskie o pojemności do 50 osób. Zdaniem prezydenta miasta, ma podnieść ono atrakcyjność gospodarczą Suwałk i przyciągnąć inwestorów, wpłynie też pozytywnie na skomunikowanie miasta ze światem i jego atrakcyjność turystyczną. Biorąc pod uwagę relatywną słabość skomunikowania Suwałk z siecią kolejową (tylko 6 pociągów pasażerskich dziennie) i drogową, lotnisko może w istotny sposób poprawić dostępność miasta dla turystów i inwestorów. W korzyści z tej inwestycji na pewno wierzy prezes Forte Maciej Formanowicz.

- Musimy mieć szybki kontakt ze światem i to z naszego punktu widzenia nieodzowna inwestycja. Dla rozwoju miasta i regionu lotnisko to bardzo ważna rzecz – mówił podczas uroczystości podpisania umowy z samorządem.

Planowane lotnisko ma mieć pas startowy długości 1320 metrów plus niezbędną infrastrukturę. Suwałki chcą rozpocząć budowę już w październiku, obiekt miałby być gotowy w 2018 roku. Podobną inwestycję planuje Białystok w Krywlanach.

Fabryka Mebli Forte to jeden z największych polskich producentów mebli. W 2016 roku spółka miała ponad miliard złotych przychodu i 110 mln zysku netto. Ma zakłady produkcyjne w Ostrowi Mazowieckiej, Białymstoku, Hajnówce i właśnie w Suwałkach. W Suwałkach buduje właśnie kolejny zakład produkcyjny.

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Komentarze (98)
Producent mebli Forte sfinansuje lotnisko w Suwałkach
Zaloguj się
 • tkaninymeblowe

  Oceniono 20 razy 12

  Czy nie jest może tak, że to samorząd dopłaca 6 mln do lotniska, które buduje sobie Forte?

 • szlachcic

  Oceniono 14 razy 8

  Firma dostala od samorzadu 6 milinow zlotych na to by mogli sobie polatac samolotami bo wierze ze maja taka potrzebe
  Za utrzymanie bedzie oczywiscie placil samorzad no bo przeciez to ich

 • gangut

  Oceniono 8 razy 6

  Lotnisko w Suwałkach? Czekamy na port morski w Drohiczynie. Ech, ta ściana wschodnia... :-)

 • kniazwitold

  Oceniono 6 razy 6

  Suwałki kolejnym radomiem - brawo - inwestycja wywalona w błoto - poleci raz na miesiac pan prezes fabryki mebli własnym odrzutowcem a miasto będzie płaciło za utrzymywanie pasa, radiolatarni, obsługi, wierzy...

 • cezar85

  Oceniono 8 razy 6

  zaproście szyszko to wam koszty spadną do zera

  bo sam wyasfaltuje i ekrany postawi

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 5 razy 5

  tej dziurze na końcu świata nie pomoże nawet kosmodrom

 • bkiton

  Oceniono 9 razy 5

  Tylko nie zapomnijcie wyrobić sobie paszportów. Wkrótce mogą się przydać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX