Wpływy z VAT nadal robią wrażenie. Nowe dane za lipiec

Jak wynika z nieoficjalnych danych "Dziennika Gazety Prawnej", tegoroczne wpływy budżetu z podatku VAT na koniec lipca wyniosły ok. 94,7 mld zł. Rok do roku to wzrost o blisko 25 proc.

Według danych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", lipcowe wpływy z VAT wyniosły ok. 14,7 mld zł. Doliczając je do oficjalnych danych z pierwszego półrocza oznacza to, że przez pierwszych siedem miesięcy 2017 r. z tytułu podatku VAT do budżetu Polski popłynęło 94,7 mld zł. To o blisko 19 mld zł więcej niż w okresie styczeń-lipiec 2016 r. – zauważa Rafał Mundry z Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Porównując te nieoficjalne 14,7 mld zł z VAT w lipcu z wynikiem z tego samego miesiąca poprzedniego roku okazuje się, że wynik jest o ok. 8 proc. wyższy (ok. 1,1 mld zł).

Wpływy z VAT za ostatnich 12 miesięcy (przyjmując, że lipcowe 14,7 mld zł wg „DGP” potwierdzi się) to aż 145,3 mld zł.

W budżecie na 2017 r. Ministerstwo Finansów zaplanowało wpływy z VAT na poziomie ok. 143,5 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że wykona ten plan z naddatkiem.

Skąd takie wzrosty?

Ministerstwo Finansów wprowadziło kilka zmian, które uszczelniły system podatkowy. To m.in. wprowadzenie odwróconego VAT w budownictwie, obniżenie limitu płatności gotówkowych w transakcjach między firmami do 15 tys. PLN, zmiana zasad kwartalnego rozliczania VAT czy rozszerzenie stosowania tak zwanego jednolitego pliku kontrolnego.

Wpływy z VAT są "napędzane" również rosnącą konsumpcją prywatną - 4,7 proc. wzrostu w I kw. br. To efekt m.in. wzrostu płac czy programów socjalnych.

Ponadto zwracaliśmy uwagę, że Ministerstwo Finansów może „pompować” wynik z VAT opóźniając wypłaty zwrotów VAT przedsiębiorcom. W pierwszym półroczu urzędy skarbowe oddały podatnikom o przeszło 10 mld zł mniej niż przez pierwszych sześć miesięcy 2016 r.

Czytaj też: Oto tajemnica budżetowego sukcesu rządu. Aż 10 mld złotych dzięki mniejszym zwrotom podatku VAT dla przedsiębiorców

Resort Morawieckiego odbił jednak piłeczkę, informując, że to przedsiębiorcy zgłaszają się po mniejsze niż rok temu kwoty, a średni czas oczekiwania na zwrot podatku skrócił się o 3,5 dnia.

***

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: