Arabia Saudyjska chce uciec od taniej ropy i zarabiać na turystach. Musi tylko przebudować pustynię

Arabia Saudyjska chce uniezależnić się od ropy naftowej po wielu dekadach budowania gospodarki opartej na tym surowcu. W tym celu przekształca pustynię w centra turystyki.

Tylko w ubiegłym miesiącu największy eksporter ropy naftowej na świecie zapowiedział dwie wielkie inwestycje – pierwsza z nich ma objąć obszar większy niż Belgia, druga –
porównywalny do Moskwy. Ośrodki turystyczne, zwane także miastami gospodarczymi mają uniezależnić kraj od wydobycia i eksportu czarnego złota, utworzyć miejsca pracy oraz zwiększyć poziom inwestycji.

Projekt pod nazwą The Red Sea Project, mający na celu zagospodarowanie linii brzegowej Morza Czerwonego, ma objąć 34 tys. kilometrów kwadratowych i 50 wysp, a nawet nieczynne wulkany. Ma być to przedsięwzięcie adresowane do turystów z całego świata, dlatego na jego obszarze nie będą obowiązywać wszystkie surowe reguły obyczajowe dotyczące picia alkoholu, zasłaniania ciała czy przebywania kobiet z
mężczyznami.

Zgodnie z szacunkami, projekt przyniesie docelowo 35 tysięcy nowych miejsc pracy, a produkt narodowy brutto Arabii Saudyjskiej ma zwiększyć się o 4 miliary dolarów rocznie.

Reaktywacja

Przypomnijmy, że idea megaprojektów turystycznych nie jest nowa, nigdy jednak nie doczekała się realizacji.

- Ogólny postęp z miastami gospodarczymi był bardzo powolny, nawet przed obniżką cen ropy naftowej - mówi Monica Malik, główny ekonomista w Abu Dhabi Commercial
Bank. - Od tego czasu tempo rozwoju zmalało jeszcze bardziej, a wiele projektów zostało zawieszonych.

W kwietniu ogłoszono 84-stronicowy plan pod nazwą „Saudi Vision 2030”, a rząd podał, że będzie pracował nad „ratowaniem i modernizacją” projektów miast gospodarczych. 

Rząd w Rijadzie chce do 2020 roku zupełnie pozbyć się deficxytu budżetowego, który po załamaniu się cen ropy w 2014 roku był na rekordowym poziomie. Wielkość dziury w finansach publicznych Arabii w tym roku jest szacowana na ponad 7 procent PKB. W 2016 deficyt w państwie Saudów przekraczał 10 procent PKB. 

Więcej o: