Wiatr obniża ceny prądu w Polsce. Przychody PGE spadły o 25 procent

Rafał Hirsch
Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej w drugim kwartale tego roku przekroczył pół miliarda złotych. Za to przychody spadły, między innymi dlatego, że prąd na rynku hurtowym tanieje.

Wiatr wieje - prąd tanieje  

Wg PGE cena energii na rynku hurtowym w pierwszym półroczu była o 7 procent niższa niż rok temu i wyniosła 151 złotych za megawatogodzinę. Spadek cen było widać głównie w drugim kwartale – wtedy sięgał on aż 15 procent. PGE tłumaczy, że spadek cen został wywołany głównie przez wiatr – produkcja energii z tego źródła wzrosła aż o 47 procent podnosząc ogólną podaż. A większa podaż to niższa cena. 

Co ciekawe, w tym samym czasie ceny u naszych sąsiadów szły w górę. W Niemczech i w Czechach wzrosły o blisko 40 procent, a w Szwecji o 18 procent. W efekcie energia wytwarzana w Polsce stała się tańsza niż w Niemczech, w Czechach i na Słowacji.

Hurtowe ceny energii elektrycznejHurtowe ceny energii elektrycznej dane: PGE

Mimo to Polska pozostaje importerem energii elektrycznej. Kupujemy ją głównie ze Szwecji, Litwy i Ukrainy, czyli z państw, gdzie ceny są niższe niż u nas

Import i eksport energii elektrycznej w Europie ŚrodkowejImport i eksport energii elektrycznej w Europie Środkowej dane: PGE

Zysk jest duży, ale przychody mocno spadły 

Dane o cenach energii pochodzą z opublikowanego właśnie raportu z wynikami finansowymi Grupy PGE. Zysk spółki w drugim kwartale sięgnął 532 mln złotych i nie można go porównać z zyskiem sprzed roku, bo rok temu PGE miała 326 mln PLN straty. Wynik jest więc zdecydowanie lepszy niż był. 

Ale PGE zaliczył też spadek przychodów i to aż o 25 procent do 4,9 mld PLN. To po części efekt zmiany przepisów, które nakazują firmom energetycznym sprzedawać część wyprodukowanego prądu przez giełdę. W tym roku obniżono próg tzw. obliga giełdowego, więc PGE sprzedało w ten sposób mniej energii, a więcej w ramach swojej własnej grupy. Sprzedaż wewnątrz grupy nie wlicza się do skonsolidowanych wyników grupy, stąd wyraźny spadek w przychodach.

Wiatraki bardziej rentowne od węgla

Przy okazji okazuje się, że produkcja energii odnawialnej opłaca się PGE znacznie bardziej niż produkcja energii z węgla. Marża operacyjna (tak zwana marża EBITDA) w przypadku energetyki konwencjonalnej wyniosła w pierwszym półroczu 28,5 procent. Dla energetyki odnawialnej marża sięga aż 45,8 procent. Czyli z każdego tysiąca złotych za sprzedaną energię z wiatru w spółce zostaje znacznie więcej pieniędzy, niż z tysiąca za energię z węgla. 

Niestety w liczba bezwzględnych źródła odnawialne to tylko niewielki ułamek działalności PGE. Przychody z energetyki konwencjonalnej w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosły 5,65 miliarda złotych, a z odnawialnej tylko 369 milionów złotych – 15 razy mniej. Grupa PGE ma czternaście farm wiatrowych i dwie elektrownie wodne.

5 miliardów złotych w gotówce 

Na koniec czerwca grupa PGE dysponowała wolną gotówką w kwocie aż 5,12 mld złotych i to pomimo zlikwidowania lokaty w banku na ponad 2 mld PLN. 

PGE w pierwszym półroczu zlikwidował lokatę bankową wartą ponad 2 miliardy złotychPGE w pierwszym półroczu zlikwidował lokatę bankową wartą ponad 2 miliardy złotych Dane: PGE

Co się podziało z pieniędzmi z lokaty? Jak widać w tej samej tabelce, dwa wiersze wyżej, PGE w pierwszym półroczu wydało blisko 3 mld PLN na rzeczowe aktywa trwałe, czyli mówiąc inaczej po prostu na inwestycje. Najwięcej, bo ponad 1 mld PLN przeznaczono na kolejne fazy budowy nowych bloków energetycznych w elektrowni w Opolu.

PGE czyli państwowy gigant energetyczny 

Kapitał grupy PGE na koniec czerwca przekraczał 44 miliardy złotych, a łączne aktywa ponad 67 miliardów złotych. Zalicza się do nich przede wszystkim największa na świecie elektrownia węglowa – ta w Bełchatowie. Elektrownie Dolna Odra, Opole i Turów to też własność PGE Do tego dochodzą kopalnie węgla i dużo elektrociepłowni, farm wiatrowych i elektrowni wodnych w całym kraju. Do tego jeszcze udziały w Polimexie i w Polskiej Grupie Górniczej. Skarb Państwa ma ponad 57 procent udziału w kapitale spółki. 

Wartość PGE na giełdzie to ponad 25 miliardów złotych – to prawie dwa razy mniej niż kapitał, czyli wartość księgowa spółki. To cecha charakterystyczna „starych” gałęzi przemysłu, właśnie takich jak na przykład energetyka. Wartość rynkowa Tauronu, Enei, Energi, ale także francuskiego EDF, czy czeskiego CEZ także jest wyraźnie poniżej wartości księgowej tych przedsiębiorstw. 

Akcje PGE na giełdzie od początku tego roku poszły w górę o 29 procent. W ubiegłym tygodniu były najdroższe od czerwca 2016. 

Więcej o: