Wenezuela chyli się ku upadkowi. Napięcie rośnie. Reakcja USA. Będzie embargo na ropę naftową?

Napięcie w Wenezueli rośnie. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z atakiem na wojskowe koszary, aresztowaniem opozycjonistów, dymisją prokurator generalnej Luisy Ortegi, która weszła w konflikt z prezydentem, nieuznanymi przez opozycję wyborami i sankcjami finansowymi USA.

Antyrządowe protesty trwają w Wenezueli od kwietnia, zginęło w nich ponad 120 osób.

W najbogatszym niegdyś państwie Ameryki Południowej występują braki najbardziej podstawowych towarów, żywności, leków, a inflacja bije światowe rekordy. Według danych MFW będzie to 720 proc. w tym i 2000 proc. w przyszłym roku.

Venezuela Political CrisisVenezuela Political Crisis Ariana Cubillos (AP Photo/Ariana Cubillos, File)

USA nie zaostrzą sankcji?

Tydzień temu Departament Skarbu USA nałożył sankcje na wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro po głosowaniu do Konstytuanty. Większość krajów nazwała głosowanie oszustwem i stwierdziła, nowa Konstytuanta jest znakiem dyktatury.

W efekcie sankcji podlegające amerykańskiej jurysdykcji aktywa finansowe prezydenta Maduro zostaną zamrożone, a obywatele USA dostaną zakaz prowadzenia z nim jakichkolwiek interesów.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa ostrzega, że może zaostrzyć sankcje, jeśli pogorszy się sytuacja polityczna w Wenezueli. Zdaniem amerykańskiej administracji, odsunięcie prokurator generalnej, wraz z brutalną reakcją policji na demonstrantów szybko udowodniły, że wenezuelski rząd „nie chce wsparcia społeczności międzynarodowej w przywróceniu demokracji”.

Starcia antyrządowych protestantów z policją w WenezueliStarcia antyrządowych protestantów z policją w Wenezueli Ariana Cubillos (AP Photo/Ariana Cubillos)

USA mają w ręku potężną broń - embargo na ropę naftową, której sprzedaż odpowiada za ponad 90 proc. wenezuelskiego eksportu, a USA są bardzo ważnym jej odbiorcą.

W efekcie i tak szczupłe rezerwy walutowe Wenezueli szybko skurczyłyby się, jednak zdaniem ekspertów jest to miecz obosieczny. Niedobory żywności i leków prawdopodobnie jeszcze pogłębiłyby się, co mogłoby obrócić się przeciwko USA i przysporzyć popularności prezydentowi Maduro.

Więcej o:
Komentarze (42)
Wenezuela chyli się ku upadkowi. Napięcie rośnie
Zaloguj się
 • ad2009

  Oceniono 27 razy 15

  Chcieli najlepszego ustroju na świecie.
  mając klimat bez zimy i morze ropy naftowej.
  Przyklad jak mozna Sahare pozbawic piasku.
  Przed nami jeszcze ten decydujacy krok - i wracamy do przodujacego ustroju

 • japka_putina

  Oceniono 21 razy 9

  Takich "przywódców" trzeba obalać jak najwcześniej, zanim wszystko zniszczą i wszystkich ze wszystkimi skłócą.

 • quamtsa

  Oceniono 4 razy 4

  socialismo o muerte! wybrali socialismo, a muerte i tak przyjdzie.

 • zz1026

  Oceniono 7 razy 3

  no i gdizxe sa lewaczki ktore sie cieszyly ze wstretny kapitalizm zostal w wenezueli zastapiony wspanmialym socjalizmem?
  co by nie mowic socjalisci spelnili swoje obietnice - kazdy ma po rowno
  ile jeszcze krajow musi popasc w nedze aby ten lewacki beton pojal ze socjalizm to jeden z jagorszych ustrojow na swiecie?

 • cacadux

  Oceniono 5 razy 3

  Boję się, że Kaczyński to taki nasz Maduro. Dzięki temu, że jesteśmy w UE gospodarka sie kręci. Jeszcze. Ale zadłużenie rośnie cąły czas i jeszcze przyspieszy - kiełbasę wyborcza PiS będzie musiał jakoś sfinansowac.

 • paella03

  Oceniono 7 razy 3

  Jeszcze jeden wizjoner popierany przez suwerena. Wenezuela wstaje z kolan

 • metaxo

  Oceniono 7 razy 1

  Oni "dobrą zmianę" już mają za sobą. Tak się kończy kupowanie głosów ciemnej patologii.

 • mjg06

  Oceniono 7 razy 1

  Wyborcy PiS - u patrzcie uważnie! Tak się kończą rządy populizmu, oszustwa, plucia jadem na wszystkich i wszystko dookoła - upadkiem. Myślicie, że towarzysze z PiS-u Was obronią? Nie - upadek będzie jednakowy dla wszystkich. Bolesny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX