Grzegorz Hajdarowicz sprzedał część "Rzeczpospolitej". Do spółki wszedł były prezes Orlenu

Rafał Hirsch
Kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka KCI sprzedała blisko 15 proc. akcji w Gremi Media, do której należą m.in. "Rzeczpospolita" i "Parkiet". Pakiet został sprzedany za 36,7 milionów złotych.

Grzegorz Hajdarowicz musi nieco zmniejszyć stan posiadania w Gremi Media, ponieważ chce jeszcze w tym roku wprowadzić tę spółkę na giełdę. Jednym z warunków dopuszczenia do giełdowych notowań jest odpowiedni stopień rozproszenia akcji w spółce pomiędzy wielu akcjonariuszy. 

Z danych podanych w oficjalnym komunikacie KCI można wyliczyć, że cała spółka Gremi Media została wyceniona na 251 milionów złotych (jeśli 14,6 procent kosztuje 36,7 mln, to 100 procent kosztuje 251 mln). Oczywiście po transakcji Hajdarowicz nadal będzie kontrolować spółkę posiadającą obydwie gazety. W komentarzu dla „Parkietu” Hajdarowicz mówi, że docelowo chce, aby jego KCI posiadało 60 procent akcji Gremi Media. To oznacza, że w najbliższych miesiącach Grzegorz Hajdarowicz powinien sprzedać kolejny pakiet akcji.  

Ciekawa w tej transakcji jest strona kupująca. Oto wśród nowych inwestorów w Gremi Media pojawił się były prezes Orlenu Igor Chalupec. Jego spółka Loverose ma teraz 5 procent akcji w spółce Hajdarowicza. 

Chalupec nie zapłacił za udziały w Gremi gotówką, tylko oddał Hajdarowiczowi 5 procent w swojej spółce kontrolującej znaną firmę Ruch. Właściciel "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" powiedział tej gazecie, że liczy w przyszłości na współpracę operacyjną z Ruchem i że traktuje go jako poważnego inwestora branżowego w Gremi Media. 

Gremi Media obok "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" posiada też miesięcznik "Uważam Rze Historia", a także firmy usługowe ComPress PR i Kancelarie RP. Prowadzi też biznes konferencyjny. 

Więcej o: