Do Polski mogły trafić jaja skażone środkiem owadobójczym. Jest reakcja Inspekcji Sanitarnej

Partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem jaj została dostarczona do odbiorców na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jaja nie trafiły jednak do konsumentów.

Informację o tym, że dostarczone do Polski partie jaj mogą być skażone trującym środkiem owadobójczym Fipronil, GIS otrzymał poprzez unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF.  

Chodzi o ok. 40 tys. sztuk jajek, obranych ze skorupki, ugotowanych na twardo. Miały one trafić do produkcji sałatek, majonezów i innych tego typu produktów. 

Jak informuje GIS, Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła „natychmiastowe” działania w celu dotarcia do wszystkich odbiorców. Z dotychczasowych wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie, nie będą więc użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy.

Nie wiadomo czy jajka, które trafiły do Polski, były skażone. Pochodziły natomiast z ferm, na których wykryto już skażenia. Jak informuje IAR Jan Bondar, rzecznik prasowy inspektoratu, jaja pochodziły z Holandii, a dostarczone zostały przez firmę niemiecką.

Na zachodzie Europy jajka skażone fipronilem to ostatnio gorący temat. W Holandii i Belgii zamknięto kilkaset ferm, wybito miliony kur. Supermarkety m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji czy Szwajcarii wycofały ze sprzedaży miliony opakowań. Straty będą liczone w dziesiątkach milionów euro

Zagrożenie belgijska agencja ochrony żywności AFSCA wykryła już na początku czerwca. Jednak Komisję Europejską powiadomiła o tym dopiero 20 lipca, a opinię publiczną 1 sierpnia.

Fipronil może negatywnie wpływać na pracę nerek i wątroby. Jest stosowany w weterynarii przy zwalczaniu pcheł i kleszczy.

Czytaj też: Cała Europa w strachu przed skażonymi jajami. W Polsce ceny w górę o 25 proc.

***

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o: