Brytyjski Provident postawił na automatyzację i pracowniczą reorganizację. Skończyło się fatalnie

Robert Kędzierski
Provident Financial (spółka, która nie jest powiązana z polskim Providentem) zmaga się ze sporymi kłopotami, po tym jak jego prezes zrobił w firmie restrukturyzację, i w udzielaniu i ściągania pożyczek postawił na większą automatyzacje.

Brytyjska firma finansowa Provident Financial odnotowała we wtorek olbrzymi spadek kursu akcji na giełdzie w Londynie. Jej papiery potaniały o niemal 2/3, a wartość spółki zmniejszyła się o 1,7 mld funtów - w środę cena akcji odbijała od dna i wzrosła o 12 proc.

Kurs Provident Financial, ostatnie 5 dniKurs Provident Financial, ostatnie 5 dni www.investing.com

Przyczyny nagłej reakcji rynku są trzy. Po pierwsze, Provident zapowiedział, że nie wypłaci dywidendy, gdyż spodziewa się nadzwyczajnej straty. Po drugie, wcześniej podjęto decyzję o zmianie sposobu działania, która jak się dziś okazało przyniosła opłakane skutki . A po trzecie do natychmiastowej dymisji podał się prezes, Peter Crook.

Znakiem firmowym Providenta przez wiele lat było to, że zarówno przy udzielaniu pożyczek jak i ich spłacie agenci odwiedzali klientów w domach. W lipcu, po zmianie modeli biznesowego, który miał przynieść oszczędności i wprowadzić większą automatyzację, znaczna część terenowych samozatrudnionych pracowników została jednak zwolniona. Część z nich zastąpiono pełnoetatowymi konsultantami z tabletami połączonymi z centralą, gdzie specjalny program monitorował ich efektywność.

Brak pracowników w terenie odbił się jednak bardzo mocno na ściągalności pożyczek. Ściągalność spłat pożyczek w starym systemie wynosiła 90 proc., po wprowadzeniu zmian spadła do ok. 57, pogorszyła się też ich sprzedaż. 

Chaos to wina oprogramowania?

Jak wyjaśnia The Guardian Provident próbuje tłumaczyć swoją decyzję. Wini oprogramowanie, z którego korzystali terenowi pracownicy. Miało ono działać niepoprawnie, uniemożliwiać skuteczne planowanie spotkań. Chaos i zły przepływ informacji uniemożliwiał przedstawicielom firmy prawidłową i wydajną pracę. 

Sytuację wykorzystała konkurencja, która podobno przejmuje wielu wartościowych agentów, mających wypracowaną listę kontaktów.

Czytaj też: KNF chce uporządkować rynek pożyczek.

Na profilu firmy na techniczne problemy utrudniające korzystanie z usług Providenta skarżą się też jego klienci. Problemy są na tyle duże, że spekuluje się, iż firma z 800 tys. konsumentów może sama z problemem sobie nie poradzić i stać się obiektem przejęcia. Tym bardziej, że prognozuje w tym roku finansowym od 80 do nawet 120 milionów funtów straty.

Provident Financial jest firmą, z której wywodzi się również polski Provident. Ma to jednak wyłącznie znaczenie historyczne - polska spółka jest bowiem własnością Personal Finance Group. Firma całkowicie oddzieliła się od swojego brytyjskiego właściciela w roku 1997 i obecnie nie ma z nim żadnych powiązań. 

Więcej o:
Komentarze (37)
Brytyjski Provident chciał zaoszczędzić na pracownikach. Skończyło się fatalnie
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 11 razy 9

  To dowód, że każda firma opiera swój rozwój na wydajnych i lojalnych pracownikach a prezesem może być nawet małpa! Czasami nawet z dużo lepszym skutkiem:-)

 • culebre

  Oceniono 6 razy 6

  Pan były prezes Peter CROOK ma bardzo adekwatne nazwisko...

 • kloceklego

  Oceniono 4 razy 4

  "Sytuację wykorzystała konkurencja, która podobno przejmuje wielu wartościowych agentów, mających wypracowaną listę kontaktów.:

  czyli listę osób, które mają problemy finansowe?

 • radon13

  Oceniono 4 razy 4

  Cała dzialalność oparta jest na manipulowaniu ludźmi przez agentów a nie jakims softwarze

 • dzynks

  Oceniono 7 razy 3

  cena akcji odbijała od dan

  Dan − termin zaczerpnięty z języka japońskiego, oznaczający stopień, poziom
  Dan − postać biblijna z Księgi Rodzaju
  Dan − kibuc w Izraelu
  Dan − rzeka w północnym Izraelu
  dan − najstarszy wiek paleogenu (i całego kenozoiku)
  Dan − skrót od imienia Daniel
  Dan I - legendarny władca Danii
  Dan I − (zm. 1386) hospodar wołoski
  Dan II − (zm. 1432) hospodar wołoski
  Tel Dan − stanowisko archeologiczne w Izraelu utożsamiane z biblijnym miastem Dan
  skrócona nazwa planety Kaladan w świecie powieści Diuna
  Dan − lud zachodnioafrykański
  Język dan − język z afrykańskiej grupy języków mande

  Robert Kędzierski wykształciuch.

 • monodeluxe

  Oceniono 2 razy 2

  Frajerzy,wszędzie to samo,od lat.Najważniejszą drogą do maksymalizacji zysków ma być zwalnianie pracowników,a to qrwa pracownicy przecież im ten zysk wyrabiają,a nie prezesi pierdzący w stołki...

 • pat1952

  Oceniono 2 razy 2

  Polski Provident- angielski Provident, jeden diabeł, ta sama lichwa.

 • taktojahhh

  Oceniono 2 razy 2

  Jakoś nie czuję współczucia do tych lichwiarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX