Budżet '2017 ciągle na plusie. Rząd się cieszy. Ale deficyt nam nie odpuści

Piotr Skwirowski
Kurczy się nadwyżka w budżecie państwa '2017. Na koniec czerwca sięgała niemal 5,9 mld zł, z końcem lipca spadła do 2,4 mld. Ministerstwo Finansów przyznaje, że na koniec roku kasa państwa będzie miała deficyt, ale mniejszy od planu.

Nie ma co ukrywać, że to, co dzieje się w budżecie, zaskakuje. Na plus. Zgodnie z harmonogramem dochodów i wydatków budżetu, czyli swego rodzaju budżetowym rozkładem jazdy, na koniec lipca w kasie państwa miało być przeszło 25,5 mld zł deficytu. Zamiast tego mamy nadwyżkę, która wprawdzie kurczy się, ale ciągle jest. Po siedmiu miesiącach wyniosła 2,4 mld zł i była niższa o 3,5 mld zł niż po pierwszym półroczu.

Ekonomiści, ale też Ministerstwo Finansów, nie mają jednak złudzeń. Rok zakończymy z deficytem. I to wysokim. Będzie on jednak najprawdopodobniej znacznie niższy o dopuszczalnych w tym roku 59,3 mld zł. Z Ministerstwa Finansów docierają sygnały, że na koniec roku dziura w kasie państwa może być o 20 mld zł niższa od tego limitu.

Z danych, które w piątek podało Ministerstwo Finansów wynika, że na koniec lipca dochody budżetu sięgnęły 206,1 mld zł. To ponad 63 proc. planu całorocznego i o 20 mld zł więcej, niż na ten moment przewidywano w harmonogramie dochodów i wydatków. Wydatki na koniec lipca to 203,8 mld zł, czyli 53 proc. planu rocznego. Na ten moment miało być 212 mld zł.

Wykonanie budżetu '2017 na koniec lipcaWykonanie budżetu '2017 na koniec lipca Ministerstwo Finansów

W sumie więc mamy wyższe od planu dochody i niższe wydatki. Stąd wzięła się nadwyżka w budżecie.

Radości nie kryli przedstawiciele rządu. - Taką nadwyżkę po maju mamy pierwszy raz od 28 lat - stwierdził w rozmowie z PAP wicepremier, szef resortów finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Po lipcu tego roku dochody budżetu były o 17,5 mld zł wyższe niż w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2016 r. Z podatków budżet dostał teraz o 16,2 proc. więcej niż przed rokiem. - Wzrost dochodów w stosunku do okresu styczeń - lipiec 2016 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach - twierdzi Ministerstwo Finansów.

I tak z:

* VAT budżet dostał o 24,4 proc., czyli ok. 18,5 mld zł, więcej niż przed rokiem o tej porze,

* podatku akcyzowego i podatku od gier o 4,8 proc., czyli  ok. 1,8 mld zł więcej,

* PIT o 7,8 proc., czyli ok. 2,0 mld zł, więcej,

* CIT o 13,4 proc., czyli ok. 2,1 mld zł więcej.

Dochody kasy państwa z podatku bankowego sięgnęły 2,5 mld zł.

VAT i uszczelnienie

- Tylko z VAT o 18,5 mld więcej niż w 2016  od stycznia do lipca - komentował na twitterze wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk. Dodał, że na dodatki na dzieci w ramach programu 500+ poszło w tym czasie ok. 14 mld zł. - Czyli samo uszczelnienie VAT finansuje z górką 500+ - stwierdził minister.

Ministerstwo Finansów tłumaczy te wzrosty przede wszystkim uszczelnieniem systemu podatkowego i ograniczeniem wyłudzeń VAT. Sprzyja mu budowa narzędzi informatycznych do analizy danych o transakcjach i rozliczeniach VAT, które firmy przekazują fiskusowi w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Wśród rozwiązań, które pomagają ograniczać ubytki, podatków resort finansów wymienia też pakiet uszczelniający VAT, pakiet transportowy, zmianę limitu płatności gotówkowych w transakcjach miedzy przedsiębiorstwami, zmiany w zakresie rejestracji i wykreśleń podatników z rejestru VAT. Zdaniem resortu pomocna była także reforma skarbówki i utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

W okresie od stycznia do lipca 2017 r., o przeszło 8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku spadły natomiast dochody niepodatkowe budżetu. - Główny powodem niższego wykonania, były czynniki o charakterze jednorazowym. W lutym oraz lipcu 2016 roku miała miejsce wpłata w kwocie ok. 9,2 mld zł na rachunek dochodów budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 r. - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Niższe wydatki to zdaniem resortu przede wszystkim efekt lepszych wpływów ZUS ze składek. Tu budżet zaoszczędził 5,6 mld zł.

+++

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]