Obniżka wieku emerytalnego. Ruch w ZUS był trzy razy większy niż zwykle. Wielu Polaków tylko czekało na ten dzień

Choć formalnie obniżka wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn wchodzi w życie dopiero w październiku, to wnioski o emeryturę na zmienionych zasadach można składać już od piątku 1 września. W pierwszy dzień placówki ZUS przeżywały prawdziwe oblężenie.

Przed placówkami ZUS kolejki w piątek 1 września ustawiały się już od 5 rano. Niektóre oddziały ZUS otwierano wcześniej niż zwykle. Jak poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, ZUS w sprawie emerytur obsłużył blisko trzykrotnie więcej petentów niż zwykle. 23,5 tys. osób składało wnioski po raz pierwszy.

Przyrównując tę liczbę 23,5 tys. do ok. 331 tys. osób, które wg szacunków ZUS mogłyby po obniżce wieku emerytalnego od razu przejść na emeryturę, okazuje się, że już pierwszego dnia gdy było to możliwe, wniosek składała co czternasty uprawniony do tego Polak.

Liczba osób, które tylko czekały na obniżenie wieku emerytalnego, jest gigantyczna. Wicepremier Mateusz Morawiecki szacował miesiąc temu, że z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę w październiku skorzysta 80-83 proc. uprawnionych. Z kolei według informacji ZUS, zebranych od doradców emerytalnych, ok. 50 proc osób zgłaszających się do nich zamierza przejść na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wymaganego wieku, 30 proc. chce dalej pracować, a 20 proc. jeszcze się waha. 

55 mld zł w 5 lat

Od kilku miesięcy ponad pół tysiąca doradców emerytalnych ZUS pomaga podejmować decyzje osobom, które osiągną wiek emerytalny od października. Wyliczają im wysokość emerytur w sytuacji, gdy zdecydują się na nią już teraz, oraz gdyby pozostały na rynku pracy jeszcze jakiś czas. Doradcy emerytalni pojawią się też w niektórych placówkach Poczty Polskiej.

Kilka miesięcy temu rząd przebąkiwał o planach „zachęt” finansowych dla osób, które nie przejdą na emerytury od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ostatecznie jednak wycofał się z tego pomysłu.

Szacuje się, że obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować budżet 55 mld zł w ciągu pięciu lat.

***

Więcej o: