Antoni Macierewicz podpisał kontrakt na karabinki za pół miliarda. Trafią do wojsk obrony terytorialnej

Robert Kędzierski
Fabryka Broni "Łucznik" będzie produkować karabinki Grot. Kontrakt jest wart ok. pół miliarda złotych, a broń trafi m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej. Antoni Macierewicz wyjaśnia, że to element planu zakrojonego na 14 lat i wartego 550 mld zł.

"Łucznik" wyprodukuje na zlecenie Ministerstwa Obrony 53 tys. karabinów Grot. Kontrakt we wtorek podpisał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Karabinki Grot, których nazwa to hołd dla komenda Armii Krajowej Stefana Roweckiego "Grota", to nowa wersja MSBS. Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm jest rozwijany przez ekspertów "Łucznika" i Wojskowej Akademii Technicznej od 2007 r.

Wdrożenie MSBS pomoże armii zastąpić rodzinę karabinów bazujących na wiekowej rosyjskiej konstrukcji AK. Modułowa konstrukcja karabinu, do której w zależności od potrzeb można dołączać dodatkowe elementy (np. kolby, lufy, czy komory spustowe) doprowadzi również obniżenia kosztów eksploatacji i poprawi komfort jej użytkowania.

embed

W obecnej formie polski MSBS składa się z aż 10 wariantów, z których połowa dotyczy wersji klasycznych (MSBS-5.56K), a druga wersji bezkolbowych (MSBS-5.56B). Wśród każdej nich znajdziemy następujące warianty: subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek z granatnikiem, karabinek wyborowy oraz karabinek maszynowy.

Zastosowanie uniwersalnych szyn montażowych pozwala doposażyć broń w szereg akcesoriów (latarki, wskaźniki laserowe, celowniki). Dodatkowa odmiana MSBS-R, będzie przeznaczona dla pododdziałów reprezentacyjnych oraz Służby Więziennej.

Czytaj też: Ta broń przyszłości budzi prawdziwe przerażenie. 

Kontrakt dla Łucznika wyceniany na ok. 500 mln złotych jest częścią większej strategii. Minister Antoni Macierewicz stwierdził, że w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego modernizacja armii pochłonie przez kolejne 14 lat 550 mld zł. 

***

Więcej o:
Komentarze (234)
Antoni Macierewicz podpisał kontrakt na karabinki za pół miliarda. Trafią do wojsk obrony terytorialnej
Zaloguj się
 • niejudzik

  Oceniono 46 razy 40

  Pan Naczelny Świr Rzeczpospolitej uzbraja swoją prywatną armię. Jak milutko...

 • druit

  Oceniono 19 razy 13

  i teraz niech ktos mi powie prosto w oczy, ze macierenko nie jest ruskim agentem. przesrac pol miliarda zl na bron dla jednostek ktore rozpie... w pierwszej kolejnosci i przejma je ruscy za friko. a nasze wojsko bedzie sie napie...lo dalej berylami. w zadnym normalnym kraju jednostki takie jak gwardia narodowa itd nie maja najnowoczesniejszej broni. jesli ktos dostaje nanowoczesniejsza bron to sa to najwazniejsze jednostki, majace najwieksza wartosc bojowa. maciarenko nie tylko zdolal przesrac pol miliarda ale i na kolejne lata rozbroil skutecznie polska armie!

 • a.k.traper

  Oceniono 18 razy 12

  To tak jakby Błaszczak kupił obróżki na ogonki psom policyjnym.

 • kingsizemax

  Oceniono 17 razy 9

  Świr smoleński ma jednak rozmach.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 13 razy 9

  Wartość bojowa WOT jest żadna, na współczesnym polu walki to tylko mięso armatnie. Trochę to dziwne że taka nowoczesna konstrukcja trafi do rąk tych weekendowych żołnierzyków...

 • 99niebieskakropka

  Oceniono 15 razy 9

  A kiedy lotniskowce dla WOT?

 • stachud

  Oceniono 13 razy 9

  Helikoptery juz kupił teraz czas na karabinki. Panie Antoni proszę być wyrozumiałym dla Putina, przecież on nie może ciągle śmiać się do rozpuku bo się pochoruje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX